Како да знаете дека ви недостига витамин Ц?

Витаминот Ц е неопходен за здрава кожа, коски, крвни садови, заби и за целиот имунитет на организмот.

Првите симптоми дека имате недостиг на витамин Ц се умор и чувство на слабост, болка во мускулите и зглобовите, појава на модрици или мали точки на кожата.

Како симптоми се јавуваат и сувост на кожата, поголема кршливост на влакното на косата, крварење и болка во непцата, крварење од нос, тешкотија при лечење на инфекции, губење на заби и нагло губење на тежина.

 

Најдобра дијагноза за недостиг на витамин Ц може да ви даде лекар, па ако забележите некои од овие симптоми, вклучете во исхраната намирници богати со витамин Ц како: портокали, лимони, цитрони, боровинки, малини, капини, диња, лубеница, киви и зеленчук како пиперка, спанаќ, домат, карфиол прокељ и брокула.

Може да земате и таблети витамин Ц како додаток во исхраната, но сепак посоветувајте се со лекар колку долго и колкави количини дневно треба да внесувате, особено ако истовремено ја збогатите исхраната со намирници со овој витамин.

Тагови
реклама

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Здравје

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Read more

Кафе или зелен чај: Што ќе ве разбуди подобро?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more
 

Магазин

Која е идеалната разлика во години за успешна врска?

Читај повеќе
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Читај повеќе

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Читај повеќе

На што се должи неверојатната трансформација на Џеф Безос?

Читај повеќе

Татковците се помалку под стрес од мајките

Читај повеќе

Кафе или зелен чај: Што ќе ве разбуди подобро?

Читај повеќе
  • play_arrow

Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Читај повеќе
  • play_arrow

10 мистерии за Бермудскиот триаголник кои никој не може да ги објасни

Читај повеќе