Како да знаете кога е вистинското време за кратење на косата?

Б.С.Б.
/ 01.09.2022 / 10:42

Стандардното правило за кратење на косата е на секои шест недели, но ретко некој оди толку често.

Понекогаш минува и повеќе време бидејќи мислите дека нема потреба за потстрижување. Кои знаци предупредуваат дека е време да ја скратите косата?

Косата не расте

На растот на косата влијаат неколку фактори. Ако внимавате на влакната, забележите дека расте од корен но не добива реална должина, тоа може да биде така поради нездравите врвови. Дури и ако врвовите не се толку оштетени, суви и кршливи, нема да поттикнат видлив раст на косата.

На почеток, може да користите различни производи за да ги скриете, но откако ќе ја преминете точката на вистинско оштетување, веќе нема враќање и најдобро решение е потстрижувањето.

Користите премногу топлина

Не е тајна дека честото фенирање доведува до мртви врвови, сува коса и коса без сјај. Ако веќе секојдневно го правите тоа, треба и почесто да ја пострижувате косата.

Косата изгледа неуредно

Долгата, виткана коса има тенденција добро да го прикрива времето на рас и потешко е да ги забележите нерамните врвови кога секој прамен се витка и движи во друг правец. Но, ако имате пократка коса треба да ја кратите на секои 4 недели за да задржите уреден изглед.

Ако се одлучите за слоевит изглед со шишки исто така ќе треба почесто да одите на фризер за да го задржите обликот на косата.

Тагови
реклама

Главниот украински разузнавач тврди: Путин има двојници, се менуваат по потреба

Read more

Голем неделен хороскоп: Близнаците добиваат „жолт картон“, Бикот конечно ќе ужива

Read more

Се појавија снимки од злогласниот руски „нуклеарен воз“

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

Стил

Норвешка убавица: Фрида Асен

Read more

Откриено како беше направен фустанот на Бела Хадид за кој зборува цел свет

Read more

Ексклузивна презентација на колекцијата часовници Calvin Klein за есен/зима 2022

Read more

Најубавата жена во светот одушеви на Модната недела во Милано

Read more
 

Магазин

Зошто треба почесто да јадете тиква?

Читај повеќе

Трите најбезбедни начини за одмрзнување мелено месо

Читај повеќе

Зошто никако не треба да јадете благо пред спиење?

Читај повеќе

Непријатните телесни мириси можат да бидат знак на сериозни проблеми

Читај повеќе

Tрикови со кои ќе се мотивирате да вежбате по работа

Читај повеќе

Како правилно се замрзнува компир?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е нормалниот крвен притисок во зависност од годините?

Читај повеќе
  • play_arrow

Едноставен трик за ослободување од купот заплеткани кабли

Читај повеќе

Зошто треба да ѝ се вратите на мисионерската поза?

Читај повеќе