Како децата го поднесуваат коронавирусот и кои симптоми ги покажуваат?

Повеќето деца имаат благи симптоми на коронавирус, покажаа резултатите од истражување спроведено во Европа. Четири од 582 деца, кои биле под надзор, починале од коронавирус, а две од нив имале некоја друга хронична болест.

Децата имале благи симптоми, некои од нив биле позитивни на коронавирусот и немале никакви симптоми, но едно од десет деца биле на интензивна нега. Во истражувањето учествувале 582 деца од 15 европски земји, на возраст од 3 дена до 18 години.

Сите кои учествувале во истражувањето биле позитивни на коронавирус од април. Четвртина не покажале никакви симптоми.

Од четирите смртни случаи ниту еден не бил кај деца помлади од 10 години.

Кои симптоми ги имале децата?

65% од нив имале температура, 54% инфекција на горните дишни патишта, 25% воспаление на белите дробови и 22% гастроинтестинални симптоми.

Истражувачите велат дека степенот на смртност кај децата е веројатно значително понизок од оној забележан во студијата, бидејќи некои деца со благи симптоми не се тестирани ниту им е дијагностициран коронавирус.

Потребни се повеќе податоци за лекарите да одлучат на кој начин најдобро може да се лекуваат децата, ако се разболат.

„Сепак, значаен број од децата развиваат сериозна болест и имаат потреба од интензивна нега, а тоа треба да се земе во обѕир при планирањето на здравствените ресурси“, вели доктор Марк Тебруег.

Кај повеќето деца се работело и за други респираторни вируси, покрај коронавирусот. Истражувањето е објавено во The Lancet Child and Adolescent Health.

реклама

Не може да ги надмудрите луѓето родени во овие 3 хороскопски знаци

Read more

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Read more

Казна затвор 19 години за Ангела Ѓорѓиевска за убиството на Пино

Read more

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Read more

Здравје

Истражување: Колку трае имунитетот по заразување со коронавирусот?

Read more

Неколку причини зошто треба да јадете смокви секој ден

Read more

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Read more

Магазин

Истражување: Колку трае имунитетот по заразување со коронавирусот?

Читај повеќе

Кои се топ 10 најпосетувани градови во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Застрашувачки момент: Сурферка опколена од три ајкули

Читај повеќе

Истражување: Децата кои имале строги родители тешко се снаоѓаат во љубовните врски

Читај повеќе

Брзо и вкусно: Тропска салата со пилешко

Читај повеќе
  • play_arrow

Што точно се случува во телото додека се топат маснотиите?

Читај повеќе
  • filter

Летен тренд: Едноделен костим за капење

Читај повеќе

Неколку причини зошто треба да јадете смокви секој ден

Читај повеќе

Дали знаете колку хартија треба да се рециклира за да се спаси едно дрво?

Читај повеќе