Како денешниот Apple се обидува да излезе од сенката на Стив Џобс?

Иако Apple може да се пофали со бројни одлични уреди и гаџети кои ги претставија од почетокот на овој век, нивниот најважен и најпопуларен уред секако е iPhone. Телефонот што го претстави Стив Џобс во 2007 година целосно го промени пазарот на мобилни телефони, а паметните телефони и постојаното поврзување на интернет ни го променија и животот.

Но, со брз и голем технолошки напредок, се очекуваше дека еден ден ќе се појави гаџет кој ќе ги замени телефоните, односно во случајот на Apple iPhone, а ако ги прашате експертите од ИТ индустријата, многумина веруваат дека тоа ќе бидат очила, т.е. уред за виртуелна и проширена реалност. Apple, меѓу другите, работи на ваков уред, но според најновиот извештај на Financial Times, се чини дека во компанијата има бројни несогласувања околу неговиот развој.

Иако AR/VR технологијата се работи со години, дизајнерите на компанијата сметаат дека уште не е вистинското време за претставување на овој уред и сакаат да почекаат технологијата дополнително да се усоврши за да можат да претстават многу подобар уред. Имено, наместо уред кој личи на скијачки очила, кои компанијата треба прво да ги претстави, дизајнерите претпочитаат паметни очила кои нема премногу да се разликуваат од класичните очила, а ќе имаат поддршка за проширена реалност.

Сепак, Кук и остатокот од главниот тим на Apple не сакаат да чекаат, туку нивната намера е што поскоро да го претстават својот прв VR/AR уред. Според последните гласини, тоа би можело да се случи веќе на почетокот на јуни на конференцијата Apple WWDC. Она што можеме да го очекуваме е уред со камери и сензори кои ќе овозможат потопување во VR световите, но и поддршка за проширена реалност и кој ќе биде прилично скап.

Со проектирана цена од околу 3.000 долари, на сите во Apple им е јасно дека нема да има преголема побарувачка за уредот, но важно е Кук што поскоро да почне да го освојува тој пазар, за еден ден во иднина да може да доминира на сличен начин како што е денес iPhone доминира на пазарот на паметни телефони.

Овој гаџет на иднината е непроценлив за Кук бидејќи би му помогнал да остави неизбришлива трага во историјата на Apple и технолошката индустрија, посочуваат од FT. Иако многумина се прашуваа дали Кук е вистинската личност за наследник на Стив Џобс, тој се покажа значително подобар од размислувањата на најголемите оптимисти. Но, многумина сè уште сметаат дека живее во сенката на производите на Џобс бидејќи компјутерот iPhone, iPad и Mac сè уште се дел од наследството на Џобс во Apple.

Со VR/AR уред што ќе го претстави самиот Кук, за кој се верува дека ќе може да ги замени паметните телефони еден ден, извршниот директор на Apple конечно може да се пофали со сопствениот голем успех, производ кој го освои светот и беше целосно развиен за време на неговото управување со компанијата.

Тагови
реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Вести

Свиркачи: ЦИА има заловено најмалку 9 НЛО-а, некои неоштетени

Read more

Топ 4 најсмртоносни растенија во светот

Read more

„Пензионирањето“ на Меѓународната вселенска станица ќе чини милијарда долари

Read more

10 занимливости за Наполеон што веројатно не ги знаете

Read more
 

Гик

Свиркачи: ЦИА има заловено најмалку 9 НЛО-а, некои неоштетени

Читај повеќе

Топ 4 најсмртоносни растенија во светот

Читај повеќе

„Пензионирањето“ на Меѓународната вселенска станица ќе чини милијарда долари

Читај повеќе

Google в петок ги брише сите стари кориснички сметки

Читај повеќе

10 занимливости за Наполеон што веројатно не ги знаете

Читај повеќе

Метеж во орбитата на Земјата - на повидок сообраќајни правила и во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина гради подводен дата центар со моќност од шест милиони компјутери

Читај повеќе

Не биле дивјаци, туку како нас: 5 откритија што го објаснуваат животот на неандерталците

Читај повеќе

Новогодишна понуда на Телеком за вистинско поврзување

Читај повеќе