Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Тестенините подготвени без вода имаат многу подобар вкус. Откако ќе го пробате овој начин на готвење паста, никогаш нема да се вратите на традиционалното готвење во многу вода.

Американскиот експерт за храна и готвење, Харолд МекГи, препорачува тестенините да се варат во мала количина ладна вода.

Според него, овој начин на подготовка има најдобар вкус. Но, зошто да не отидете чекор понатаму и да го подобрите тој метод со целосно отстранување на водата. Иако овој метод не може да се користи со сите јадења, тој е совршен за повеќето јадења со паста.

Тајната е да ја замените водата со течноста со која ќе ги послужите тестенините. Тоа значи дека треба директно да ги готвите во супата или сосот. На овој начин ќе добиете совршен вкус и совршена конзистентност. Тестенините ќе одговараат на вкусот и аромата на вашето јадење. Гарантираме дека ќе бидат многу повкусни. Од друга страна, скробот од сварените тестенини ќе влезе во супата или сосот, малку ќе го згусне и ќе го нагласи вкусот.

Тагови
реклама

Руска докторка открива која храна е „гориво за канцер“ по 40-тата година

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Рецепти

Џамбалаја - американски специјалитет од ориз, пилешко и колбаси

Read more

За гурмани: Пекарски компир со сланина и кашкавал

Read more

Рецепт на денот: Особуко - милански говедски специјалитет

Read more

Рецепт на денот: Бело месо во ароматичен сос

Read more
 

Магазин

4 сериозни болести може да се откријат по симптоми што се појавуваат на усните

Читај повеќе

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Читај повеќе

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Читај повеќе

Колку секс во просек има жената во брак?

Читај повеќе

Модната еволуција на Скопје - спојување на стилот и одржливоста на 27. издание на Моден викенд Скопје

Читај повеќе

Кои се карактерни особини на добрите татковци?

Читај повеќе

Прегледи кои жените не треба да ги избегнуваат после 30-тата година

Читај повеќе

Направете сами: Домашен пилинг против сува кожа на рацете

Читај повеќе
  • play_arrow

Што би се случило ако обична игла удри во Земјата со брзина на светлината?

Читај повеќе