Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Тестенините подготвени без вода имаат многу подобар вкус. Откако ќе го пробате овој начин на готвење паста, никогаш нема да се вратите на традиционалното готвење во многу вода.

Американскиот експерт за храна и готвење, Харолд МекГи, препорачува тестенините да се варат во мала количина ладна вода.

Според него, овој начин на подготовка има најдобар вкус. Но, зошто да не отидете чекор понатаму и да го подобрите тој метод со целосно отстранување на водата. Иако овој метод не може да се користи со сите јадења, тој е совршен за повеќето јадења со паста.

Тајната е да ја замените водата со течноста со која ќе ги послужите тестенините. Тоа значи дека треба директно да ги готвите во супата или сосот. На овој начин ќе добиете совршен вкус и совршена конзистентност. Тестенините ќе одговараат на вкусот и аромата на вашето јадење. Гарантираме дека ќе бидат многу повкусни. Од друга страна, скробот од сварените тестенини ќе влезе во супата или сосот, малку ќе го згусне и ќе го нагласи вкусот.

Тагови
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

5 најчести грешки кога правите пица дома

Read more

Совршени совети за брзо и лесно чистење на домот

Read more

Рецепти

5 најчести грешки кога правите пица дома

Read more

Лажна пица од тост леб готова за 10 минути

Read more

Печурки во кремаст сос од павлака и кашкавал

Read more

Рецепт за најдобрата Цезар салата со сардини

Read more
 

Магазин

Совршени совети за брзо и лесно чистење на домот

Читај повеќе

5 најчести грешки кога правите пица дома

Читај повеќе

Дали сте подготвени за најмасовниот планински настан во регионот „Sparkasse Life Прв до врв“?

Читај повеќе

Што после средно?

Читај повеќе

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Читај повеќе

Победникот на Евровизија ја повика Швајцарија да воведе трет пол во официјалните документи

Читај повеќе

Предупредувачки симптоми дека имате сериозни проблеми со тироидната жлезда

Читај повеќе

Што можете да направите против опаѓање на косата по породување?

Читај повеќе

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Читај повеќе