Како домот да ви биде чист и без чистење?

Доколку не уживате многу во чистењето, а средувањето на домот ви е вистинско мачење, постојат неколку трикови со кои може да ја зачувате хигиената во домот. На тој начин ќе имате повеќе време за себе, а ќе вложувате и помалку напор во чистењето.

Еве неколку совети со кои домот и понатаму ќе ви блеска:

Сè да е на своето место

Секој предмет во вашиот дом треба да е на своето место. За тоа е потребно добра организација и навика, по употребата на некој предмет истиот да го вратите на неговото место.

На тој начин ќе спречите неред во домот. 

Фрлете сè што е непотребно и не го користите

Ако поседувате многу работи, значи ќе имате помалку простор и повеќе неред. Ослободете се од работите кои не ги користите, алиштата и обувките кои не ги носите, предметите кои не ги користите.

Чевлите надвор

Навиката да ги соблекувате чевлите надвор од домот може да ве спаси од внесување нечистотии. Со стекнувањето на оваа навика не треба да чистите секојдневно.

Затворени прозорци

 

Убаво е да се проветрува, но погрижете се прозорците да не бидат предолго отворени, инаку ќе почне да се собира прашина по домот.

Се знае каде се јаде

Многу е важно да имате едно одредено место на кое ќе јадете, кујна, трпезарија или дневна соба и тоа да го правите секогаш на истото место.

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Живот

Што треба да знаете пред да почнете свој бизнис?

Read more

Холанѓаните се смалуваат, но сепак се највисоките луѓе во светот

Read more

Луѓето родени во најреткиот хороскопски знак се навистина посебни

Read more

Сакаат сѐ, веднаш: Најнестрпливи хороскопски знаци

Read more
 

Магазин

Дали може да опстои бракот без секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Читај повеќе

Жестока дебата: Кој треба да прими трета доза од вакцината против ковид?

Читај повеќе

Човекот кој можеше да го спаси „Титаник“ не добил дозвола да се качи на бродот

Читај повеќе

Зошто имаме желба за благо после јадење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да знаете пред да почнете свој бизнис?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Мелено месо со зеленчук во бел сос

Читај повеќе

Пет причини зошто секс после тренинг е супер идеја

Читај повеќе

Холанѓаните се смалуваат, но сепак се највисоките луѓе во светот

Читај повеќе