Како Џорџа Мелони ја омекна десничарската реторика во првите шест месеци на власт?

Шест месеци откако го презеде кормилото на најдесничарската италијанска влада од Втората светска војна, Џорџа Мелони е решителна во внатрешната политика, но мирна и приспособлива на меѓународната сцена.

 

Партијата Италијански браќа на Мелони, која има свои корени во повоеното фашистичко движење, предизвика загриженост низ Европската Унија со победата на изборите во септември минатата година. Таа ја презеде власта во октомври на чело на коалицијата составена од антиимигрантската лига на Матео Салвини и десничарската Форца Италија на Силвио Берлускони.

За неколку недели, тие воведоа закони за ограничување на масовната имиграција и, откако ветија дека ќе ги заштитат традиционалните семејни вредности, им забранија на локалните власти да ги регистрираат децата на истополовите парови.

„Мелони многу брзо се пресели кон центарот“

Но, Мелони е свесна за потребата да биде кредибилна на економски план, и покрај тоа што подели милијарди евра за да им помогне на Италијанците да се справат со зголемената инфлација и даночните намалувања, се залага за намалување на огромниот долг и дефицит на Италија.

Сметајќи се себеси за христијанска мајка, таа ја ублажи својата некогаш експлозивна реторика и се обидува да проектира стабилност на светската сцена, вклучително и со обезбедување силна поддршка за Украина по руската инвазија. Коментаторите истакнуваат дека, иако се прикажувала како радикална за да ја освои власта, Мелони мора да ја зголеми јавната поддршка ако сака да остане на власт.

„Таа многу, многу брзо се пресели кон центарот, таргетирајќи пошироко од радикално десничарско гласачко тело“, рече Даниеле Албертаци, професор по политички науки на британскиот универзитет во Сари.

Мерки против мигрантите

Изборната победа на Мелони делумно се припишува на фактот дека таа беше ново лице, лидер на единствената партија што не влезе во владата на национално единство на Марио Драги. Засега ужива стабилна јавна поддршка. Последната анкета на YouTrend покажа дека Италијански браќа ја поддржуваат 28,6 отсто од испитаниците, повеќе отколку во септември кога освоија 26 отсто од гласовите.

На домашна сцена, коалицијата реагираше брзо за да докаже дека ќе ги исполни своите предизборни ветувања, потпомогната од слабата опозиција. Првата одлука за имиграција ги ограничи активностите на хуманитарните организации кои организираат спасување мигранти во Средоземното Море, а Мелони потоа ја укина специјалната заштита за мигрантите кои не ги исполнуваат критериумите за бегалци.

Критичарите предупредија дека мерките може да чинат животи и да ги ускратат основните човекови права на ранливите групи. Годинава речиси 35.000 луѓе се симнаа на италијанските брегови, четири пати повеќе отколку во истиот период во 2022 и 2021 година.

Министерот за земјоделство Франческо Лолобриџида, нејзин близок соработник, предизвика критики оваа недела предупредувајќи дека мигрантите би можеле да ги заменат Италијанците кои имаат низок наталитет со децении.

Напад на правата на ЛГБТ заедницата

Мелони вети дека ќе направи повеќе за да им помогне на семејствата, додека го критикуваше, како што го нарече ЛГБТ лобито. Претходно оваа година, коалицијата ги блокираше локалните власти да ги регистрираат децата на истополовите двојки бидејќи немаше национална правна рамка за ова прашање.

Ова остави илјадници семејства на празен простор и беше осудено од членовите на Европскиот парламент кои изразија страв дека може да има поголем напад врз италијанската ЛГБТК заедница.

Франческо Галиети од консултантската компанија Policy Sonar рече дека многу од домашните мерки, кои вклучуваат широко исмеан предлог за забрана на употребата на странски зборови во јавните комуникации, биле насочени кон задржување на сојузниците на Мелони заедно. Поголемиот дел од внатрешната политика на владата има свои корени во коалициски натпревари, изјави тој за AFP.

Коментаторите внимателно го следат Салвини, кој е принуден да игра втора виолина бидејќи Мелони освои многу од неговите гласачи. Засега, како вицепремиер и министер за инфраструктура, поголемиот дел од своето време го поминува патувајќи низ Италија, што нашироко го истакнува на социјалните мрежи.

Тивка и послушна
Во исто време, Мелони е вистинска премиерка која посетува  и прима светски лидери и внимава да не направи погрешен чекор.

„Таа ми се чини дека е убедливо најпрофесионалниот политичар што го имаме во моментов“, рече Галиети. Италијански браќа некогаш се залагаше за излез од еврозоната, но Мелони внимава да избегне судири со ЕУ, и покрај првичниот спор со Франција за тоа кој треба да го прими бродот со мигранти.

„На меѓународната сцена, таа се позиционираше на прилично умерен начин, особено гласна за нејзиниот атлантизам и поддршка за Украина“, рече Маријана Грифини, предавач по европски и меѓународни студии на Кралскиот колеџ во Лондон.

„Од гледна точка на ЕУ, важно е Мелони да биде едноставно мирна и послушна“, додаде Грифини. Италија треба да добие речиси 200 милијарди евра од европскиот фонд за обновување на пандемијата до 2026 година, а за возврат мора да спроведе структурни реформи. Последната исплата, која се очекува во март, е одложена додека не се одржат дополнителни консултации со Брисел, но Мелони инсистира дека нема причина за загриженост.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Свет

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Read more

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Read more

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Read more
 

Вести

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Читај повеќе

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаите со змии

Читај повеќе

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Читај повеќе

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе