Како една шолја топло чоколадо може да помогне во губењето тежина?

Ф.З.
/ 27.05.2024 / 10:24

Шолја топол пијалак, направен дома со незасладено какао во прав, може да го зголеми внесот на влакна и да ве спречи да се чувствувате гладни.

Здравствениот тренер Стив Бенет рече дека иако јаткастите плодови и семките се одлична храна со влакна, топлото чоколадо може да им помогне на луѓето кои сакаат благо.

Влакната се варат полека, што ве прави да се чувствувате посити подолго време и може да ја намалат желбата за ужина, што често е поттик за зголемување на телесната тежина.

Стив, автор на „Fiber First“, вели: „Ако имате повеќе влакна во вашата исхрана, ќе јадете помалку и ќе се чувствувате подолго сити. Какаото во прав, кое треба да биде главната состојка во топлото чоколадо, е богато со влакна“.

Проблемот со верзиите на топло чоколадо купени во продавница е што имаат премногу шеќер и емулгатори.

„Сепак, можете да имате едноставна здрава верзија со исто толку добар вкус која ќе ја направите дома. Рецептот е 200 мл топло млеко, 2 полни лажици обично какао во прав и 2 лажички засладувач стевија“, вели тој.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Фит

5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

Read more

Суплементи што помагаат во топење на салото на стомакот

Read more

5 знаци кои покажуваат дека не јадете доволно

Read more

Како телото ви сигнализира дека не се движите доволно?

Read more
 

Магазин

Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе

4 работи што треба да ги направите ако ве мачи минатото

Читај повеќе

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Читај повеќе

Голем љубовен хороскоп за лето 2024: Кој ќе го преживее ретрограден Меркур?

Читај повеќе

5 знаци откриваат дали вашето дете е насилник

Читај повеќе
  • play_arrow

Која земја во Европа има најчисто море за капење?

Читај повеќе

5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

Читај повеќе