Како ефективно да слабеете дома?

Многумина од вас ги поминуваат студените денови во топлиот дом со книга или филм и наоѓаат секакви активности и изговори за да не вежбаат. Но, тоа е сосема погрешно.

За оние кои одлучија да го изгубат вишокот калории оваа зима, фитнес тренерите ги советуваат како да започнат со вежбање доколку се почетници.

За да ослабете, мора да согорувате повеќе калории отколку што внесувате, советуваат фитнес тренерите. Ќе ви помогнат вежбите за брзо слабеење, но и правилната исхрана.

Освен тоа, внимавајте на внесот на храна, на нејзината хранливост и квалитет.

Доколку вежбате, но ви е потребен уште еден начин за ефективно слабеење, при крајот на денот пешачете или возете велосипед 30 до 45 минути.

Како да слабеете дома?

Лесните и едноставните вежби може да ги практикувате секој ден во вашиот дом. Може да практикувате и интензивни вежби, но во тој случај, еден ден од неделата нека ви биде ден за одмор.

За брзо слабеење, се препорачуваат барем 150 минути умерени кардио вежби седмично или 75 минути интензивни кардио вежби седмично. Кардио вежбите правете ги во интервали.

Џогирајте во место 30 секунди на секои 5 минути.

Правете склекови и вежби со тегови барем два пати неделно. Се препорачува да правите еден сет од 8 до 12 повторувања за да ги зајакнете мускулите, а потоа наредната недела може да направите уште два сета. На овие вежби посветете од 30 до 60 минути два пати неделно.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Заев: Бројките на новозаболени се директна последица од неработењето на Чулев

Read more

Жива музика, играње на маса, гушкање, што сè затекнаа пазарните инспектори синоќа?

Read more

Фит

Тренинг за мажи: 9 вежби за цврст и подигнат задник

Read more

Домашен тренинг: Кардио вежби за ефективно слабеење

Read more

Лесни вежби за истегнување на телото

Read more

Побрзо се слабее ако секогаш вежбате во исто време

Read more

Магазин

  • play_arrow

За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Читај повеќе
  • play_arrow

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Читај повеќе
  • filter

Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Читај повеќе

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Читај повеќе

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Читај повеќе

Келимуту – свето место со три езера кои менуваат боја

Читај повеќе

Домашен сок од јагоди

Читај повеќе
  • play_arrow

Брз киш со готово лиснато тесто

Читај повеќе

Патување во пандемија: Кои земји бараат негативен тест и карантин, а кои не?

Читај повеќе