Како електричните автомобили ќе ја решат дилемата за ограничувањето на брзината на Аутобан?

Во Volkswagen веруваат дека ширењето на електромобилноста ќе ја отстрани оваа дилема.

Имено, во електрични автомобили ќе возите побавно, бидејќи батеријата брзо ќе се испразни при возење со поголема брзина.

Во политичката кампања пред парламентарните избори во Германија, една од темите е ограничувањето на брзината на Аутобан, мрежата на автопати во таа земја.

Во некои делови, возењето е неограничено, а Зелените и СПД ќе воведат ограничување од 130 км/ч.

Ралф Брандштадер од одделот за паметна мобилност на Volkswagen смета дека ова прашање во секој случај е симболично.

„Проширувањето на електромобилноста ќе реши сѐ. Имено, во електричните автомобили ќе возите побавно бидејќи батериите брзо се испразнуваат при поголема брзина“.

Поборниците на ограничувањата како една од придобивките го посочуваат намалувањето на емисијата на СО2 и други штетни гасови.

Меѓутоа, дури и ако возите 150 или 180 км/ч, електричните автомобили не испуштаат повеќе СО2.

Точно, но некој треба да произведува електрична енергија, така што можеме да го игнорираме овој аргумент, особено затоа што струјата во Германија во голема мера доаѓа од термоцентралите.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Авто новости

Галерија на неделата: Ford Focus

Read more

Луксуз и моќ - Land Rover го претстави Discovery Metropolitan Edition

Read more

На денешен ден почна да се произведува легендарното „фиќо“

Read more

Возачи, не ја игнорирајте оваа сијаличка на инструмент-таблата

Read more
 

Автомобили

  • filter

Галерија на неделата: Ford Focus

Читај повеќе
  • filter

Луксуз и моќ - Land Rover го претстави Discovery Metropolitan Edition

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

На денешен ден почна да се произведува легендарното „фиќо“

Читај повеќе

Возачи, не ја игнорирајте оваа сијаличка на инструмент-таблата

Читај повеќе
  • filter

Што ново ќе донесe Škoda Superb?

Читај повеќе
  • play_arrow

Lamborghini Huracan Turbo или Kawasaki H2R - кој е побрз?

Читај повеќе

Рекордна продажба на Porsche во првите 9 месеци

Читај повеќе

Кога е време за нови бришачи?

Читај повеќе
  • filter

Ford го претстави редизајнираниот Focus

Читај повеќе