Како функционираат тестовите за дијагноза на вируси?

Во најновото видео на TED-Ed е објаснето како всушност функционираат тестовите за дијагноза на инфекција и за детектирање на антитела.

При појава на нов вирус кој е високо заразен за да го запрат неговото ширење истражувачите првин мора да соберат доволно податоци за инфекцијата. Главните техники за тестирања се едниот тест открива дали го имате вирусот, а другиот покажува дали веќе сте го имале.

Како всушност функционираат овие тестови ќе дознаете од ова интересно видео. Сето ова се открива преку генетскиот материјал на вирусот во човечкиот организам.

реклама

Наука и технологија

Можат ли животните да предвидат земјотрес?

Read more

Како апокалипсите му го поплочија патот на човештвото?

Read more

Безбедносни мерки при лет кои авиокомпаниите не ни ги кажуваат

Read more

Лансирање и слетување на SpaceX снимено од вградена камера

Read more

Нови видеа

play_arrow

Направете сами: Креативни украси за бања

Read more
play_arrow

Втор трејлер за анимираната авантура „Over The Moon“

Read more
play_arrow

Netflix го објави официјалниот трејлер за хорор-серијата „The Haunting of Bly Manor“

Read more
play_arrow

Топ 20 ликови на вонземјани на сите времиња

Read more
play_arrow

Лесни вежби за совршен задник

Read more
play_arrow

Прв поглед на новите 2020 BMW M3 & M4 со Top Gear

Read more
play_arrow

Можат ли животните да предвидат земјотрес?

Read more
play_arrow

Netflix го објави морничавиот трејлер за филмот „Cadaver“

Read more
play_arrow

Нови авантури на праисториското семејство во трејлерот за „The Croods: A New Age“

Read more
play_arrow

Бразилски ветеринари се грижат за повредените животни од пожарите

Read more
play_arrow

Како да ги „замаглите“ лицата во видеата на YouTube?

Read more
play_arrow

Почна фестивалот на огномети близу Москва

Read more