Како Германија ги охрабрува пензионерите да не возат?

Повеќе од една третина од учесниците во сообраќајот во Германија кои доживеале сообраќајна несреќа биле на возраст од 65 или повеќе години.

Властите во многу земји размислуваат како да го намалат бројот на смртни случаи во сообраќајот. Некои тековни кампањи се насочени кон младите возачи, некои на проблемот со консумирање алкохол, неносење појас или користење паметен телефон зад воланот, а некои дури ги таргетираат и постарите возачи.

Во некои делови на германската покраина Баден-Виртемберг, постарите граѓани наскоро ќе можат да добијат бесплатен годишен билет за локалниот јавен превоз - доколку ја вратат возачката дозвола.

Пензионерите од 1 декември можат да аплицираат за бесплатен годишен билет за локален превоз. За да го направат тоа мора доброволно и трајно да се откажат од возачката дозвола и да ја вратат на надлежните органи. Друг услов е да живеат во тој регион.

За трошоците кои произлегуваат од оваа понуда, покраината Баден-Виртемберг од буџетот обезбедила до три милиони евра.

Целта на кампањата е да се зголеми безбедноста во сообраќајот. Имено, повеќе од една третина од учесниците во сообраќајот кои доживеале незгода со смртен исход биле на возраст од 65 или повеќе години, а 68 отсто од сообраќајните незгоди биле предизвикани од постари возачи.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Чек дис аут

Јапонците измислија мопед во кој може да се вози домашно милениче

Read more

Првиот човек кој успеа да влета и излета од кратер на активен вулкан

Read more

Толку многу личи на Скарлет Јохансон што повеќе нема личен живот

Read more

Хит видео: Јутјубер покажа како изгледа просечниот ден на една балканска домаќинка

Read more
 

Магазин

  • filter

Јапонците измислија мопед во кој може да се вози домашно милениче

Читај повеќе

Македонскиот новинар за Златна топка на Левандовски не му дал ниту бод

Читај повеќе

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Читај повеќе

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе

Маратонскиот секс не e гаранција за оргазам

Читај повеќе