Како гласаше Северна Македонија за наградата Златна топка?

Синоќа во Париз беше доделена наградата Златна топка за 2019 година, според резултатите од анкетата на францускиот неделник France Football и победникот, по шести пат, е Лионел Меси.

Новинарот на „Вечер“ Марио Сотировски беше еден од 175 спортски новинари од целиот свет кои ги поделија своите гласови на кандидатите во потесниот избор.

Секој од новинарите имаше задача да состави список од петмина играчи на кои им доделува 6, 4, 3, 2 односно 1 поен, од првото кон последното место на листата.

Македонскиот новинар го потврди изборот на победникот, давајќи му максимални шест поени на Меси, а натаму на листата ги рангира: Мохамед Салах (4), Кристијано Роналдо 3), Алисон (2) и Вирхил Ван Дајк (1).

Напаѓачот на Барселона со 686 поени го победи одбранбениот играч на Ливерпул Ван Дајк кој заврши на второто место со 679 поени.

Меси веќе го доби трофејот во 2009, 2010, 2011, 2012 и 2015 година, а сега го наследува од Лука Модриќ.

Најголемиот ривал на Лео во последните 10 години, Кристијано Роналдо кој сега игра во Јувентус, заврши на третото место со 476 поени. Португалецот не присуствуваше на церемонијата во Париз.

реклама

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Во Словенија лекуваат COVID-19 со редесивир, фавипивавир и дексаметазон

Read more

Дали јаболковиот оцет помага за слабеење?

Read more

Мелбурн од денеска е под целосен карантин

Read more

Фудбал

Барселона донесе бразилски вундеркинд со 300 милиони откупна клаузула

Read more

Интер, Манчестер, Копенхаген и Шахтар обезбедија четврфинале во ЛЕ

Read more

Нејмар ја отпиша Барсa: Ги доживувам моите најдобри моменти во ПСЖ

Read more

Меси со порака полна почит до пензионираниот Касиљас

Read more

Спорт

  • play_arrow

Барселона донесе бразилски вундеркинд со 300 милиони откупна клаузула

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер, Манчестер, Копенхаген и Шахтар обезбедија четврфинале во ЛЕ

Читај повеќе

Федерер: Мислам дека 90 отсто од тенисерите се задоволни од прекинувањето на сезоната

Читај повеќе

Нејмар ја отпиша Барсa: Ги доживувам моите најдобри моменти во ПСЖ

Читај повеќе

Германски медиуми: Филип Лазаров позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Меси со порака полна почит до пензионираниот Касиљас

Читај повеќе

Хандановиќ: Во Лига Европа сакаме да одиме до крај

Читај повеќе
  • play_arrow

Хабиб: Џастин е добар дечко. Ќе го удавам

Читај повеќе

Верстапен не верува во чудо: Хамилтон ќе биде шампион

Читај повеќе