Како годишните времиња функционираат на другите планети?

Нашата Земја не е единствената планета што има годишни времиња. Земете го Марс, на пример - ги има оние дива бури од прашина што започнуваат во текот на неговата пролет и лето, што ги прави работите прилично хаотични. И земете го ова - на Уран, целата планета во основа се навалува настрана, така што е како една долга, студена зима цело време. Јупитер има луди шеми на ветрови кои ја обиколуваат неговата атмосфера, создавајќи масивни системи на бури кои беснеат со векови. На Венера, нема многу сезонски игри, бидејќи тоа е како постојана летна забава со жешки температури во текот на целата година. Така да, иако Земјата ги има своите сезонски необичности, нашите космички пријатели имаат некои сериозни временски лудории.

реклама

Вести

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Read more

Кинезите го претставија првиот нуклеарен реактор отпорен на топење

Read more

5 тајни на универзумот што ќе ве воодушеват

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Нови видеа

play_arrow

Како Англичаните станаа добри во изведување пенали?

Read more
play_arrow
Пилешки раженчиња со јогурт сос

Пилешки раженчиња за кои не ви треба скара

Read more
play_arrow
Лекција за почетници: Месење леб со Џејми Оливер

Научете како се меси леб со Џејми Оливер

Read more
play_arrow

Топ 15 актери и актери кои глумеа стрејт ликови, а самите не се

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за Beverly Hills Cop

Read more
play_arrow
Дали скап фотоапарат ве прави подобар фотограф?

Дали скап фотоапарат ве прави подобар фотограф?

Read more
play_arrow

Како се прави „газе за медаља“?

Read more
play_arrow

7 работи што никој не ви ги кажува за салото во долниот дел на стомакот

Read more
play_arrow

Глупави американски фејлови

Read more
play_arrow

Што добивате со карти од 30 и од 400 евра за ЕУРО 2024?

Read more
play_arrow

5 рецепти за вегански сладолед

Read more
play_arrow

Топ 15 неверојатни дрвени градби

Read more