Како Google ќе го смени начинот на кој пребаруваме на интернет?

Настрана од повремената козметичка промена на почетната страница што може да ги замисли долгогодишните корисници, пребарување на Google се развива без многу помпа.

Иако Google вели дека пребарувањето се ажурира илјадници пати годишно за да се подобрат резултатите и корисничкото искуство, овие ажурирања се невидливи за милиони корисници кои испраќаат милијарди барања за пребарување дневно на 150 јазици.

Wired побара од Google увид во овие промени, како и нивната имплементација, а со оглед на тоа што се ближи празничната сезона, упати и прашања за Google Ads и Google Shopping.

Како Google одлучува што да промени?

Системите кои одлучуваат што е релевантно и доверливо меѓу милијарди веб-страници, се автоматизирани. Во исто време, одлучувањето како овие автоматизирани системи ги извршуваат своите функции бара многу напор од многу вработени.

„За да се постигнат одлични резултати во ваков вид на размери и сложеност се потребни многу различни системи, а ние секогаш бараме да ги подобриме тие системи за да можеме да ги прикажеме најкорисните можни резултати“, рече Дени Саливан, портпаролот за пребарување на Google.

Саливан вели дека промените во пребарувањето минуваат низ ригорозен процес пред да се имплементира нешто ново. Во 2021 година, Google спроведе повеќе од 700.000 експерименти што резултираа со 4.000 подобрувања во пребарувањето. „Податоците од тие проценки и експерименти минуваат низ темелна анализа од искусни инженери и аналитичари за пребарување, како и правни и експерти за приватност кои потоа утврдуваат дали промената е одобрена“, вели Саливан за Wired.

Што e следно?

Заедно со промените во методологијата за пребарување на Google, многу од промените во пребарувањето имаат за цел да го направат поконтекстуално и да им дадат на корисниците она што Саливан го опишува како „поприродно и поинтуитивно“ пребарување. На пример, вели Саливан, мултипребарувањето на мобилната апликација на Google им овозможува на корисниците да фотографираат, да додаваат текст на неа и да пребаруваат по слика и текст во исто време. Наскоро ќе биде достапна функцијата „multsearch near me“, која ќе го прави истото, но ќе дава локални резултати. На пример, можете да фотографирате еден вид суши и Google ќе ви помогне да најдете ресторан во близина што го служи.

Саливан вели дека Google е исто така фокусиран на правење некои видови на пребарување - како истражување на нов град - повизуелни, со истакнување на работата на создавачите на содржина и отворената мрежа. Тој пристап ќе важи и за нова функција која наоѓа совети од прва рака од вистински луѓе, како оние кои создаваат видеа со упатства. Функцијата моментално е означена како „дискусии и форуми“ во пребарувањето и води до разговори каде експертите (или оние кои веруваат дека се експерти) ја објаснуваат конкретната тема.

Една еволуција што можеби сте ја забележале одамна е дека добивате различни резултати од пребарувањето на мобилниот телефон отколку на десктоп. На мобилниот телефон, содржината што се вчитува брзо и добро се прикажува на мобилниот екран има тенденција да се рангира подобро.

„Ќе ѝ дадеме приоритет на содржината погодна за мобилни телефони пред другите содржини, сите нешта се еднакви. Ќе ви покажеме и врски што имаат смисла за вашиот уред, како што е врска до правилната продавница за апликации“, вели Саливан.

Промените во начинот на кој Google се справува со рангирањето на пребарување имаат за цел да промовираат содржини од вистински луѓе, наместо фарми за содржини кои ја оптимизираат содржината за пребарувачите и кои функционираат заедно со други работи, како што се подобрување на резултатите за сајтови за преглед на производи, посочува Саливан.

Нема ништо лошо во SEO, практиката на оптимизирање на веб-страниците за подобро рангирање во пребарувачите.

„Тоа ни помага да најдеме и разбереме релевантна содржина. SEO не е некој посебен метод за појавување во врвните резултати. Клучната работа е овој совет - креирајте корисна содржина за луѓето, а не за пребарувачите“, вели Саливан.

Колку голем проблем е спамот?

Тоа е проблем од 40 милијарди дневно. Тоа е бројот на страници со спам и злонамерна содржина што пребарувањето на Google ги открива секој ден. Саливан вели дека Google филтрира околу 99 проценти од него преку континуирани напори, но количината на злонамерна и несакана содржина постојано се зголемува.

Google користи систем за спречување спам базиран на вештачка интелигенција наречен SpamBrain, за кој Саливан вели дека доведе до идентификување на шест пати повеќе веб-страници за спам во 2021 година отколку претходната година.

Дали треба да бидеме загрижени за малвер во рекламите на Google и резултатите од пребарувањето?

Имаше неколку инциденти од висок профил на малициозен софтвер кој навлезе во рекламите на пребарувачите оваа година, вклучувајќи го и последниот, кој вклучуваше реклама за Gimp.org. Неуспехот на Google да ограничи некои видови на погрешни реклами, вклучително и некои за информативни центри против абортусот и реклами за лажни услуги кои наводно ги нуди владата, предизвика критики.

Како и кај спам и пребарување, Google Ads е во постојана битка да се ослободи од малициозен софтвер и измамници. Комесарот за реклами на Google, Џини Марвин, вели дека Google Ads се вклучува со потврдување на идентитетот на огласувачите и идентификување на координирана активност помеѓу сметките што користат мрежни сигнали. Тој вели дека нивните напори вклучуваат автоматизирани системи, како и човечки рецензенти кои се обидуваат да ја следат злоупотребата во повеќе од 180 земји. Тоа е голема задача.

„За да се разбере обемот на нашите напори за спроведување во 2021 година, ќе кажам дека отстранивме над 3,4 милијарди реклами, ограничивме над 5,7 милијарди реклами и суспендиравме над 6 милијарди профили на огласувачи“, вели Марвин.

Но, ни тоа не е совршено. Марвин вели дека помага да се разбере каде и кога рекламите всушност се појавуваат во резултатите од пребарувањето. Корисниците кои се сомневаат во некоја реклама можат прво да кликнат на трите точки до рекламата и да изберат „За оваа реклама“, која вклучува информации за огласувачот и зошто им е прикажана рекламата. Страниците на огласувачите прикажуваат други реклами што огласувачот ги прикажувал во последните 30 дена. Доколку е нешто штетно, корисниците можат да ја пријават рекламата за која станува збор. И неодамна лансираниот My Ads Center на Google им дава на корисниците поголема контрола врз видовите реклами што ги гледаат. Можете да блокирате чувствителни реклами и да ги приспособите видовите реклами што ќе се прикажуваат.

Некои велат дека тоа не е доволно добро. Кејти Пол, директорка на непрофитната организација Tech Transparency Project, вели дека Google со години бил предупредуван за овие проблеми и не направил ништо посебно за да се искорени малициозниот софтвер и дезинформациите.

„Постојано истакнавме дека има штетна содржина или недостатоци во материјалот што се појавува во рекламите за пребарување на Google. Се чини дека Google навистина не го решил проблемот“, вели Пол.

Дали малопродажбата на Google Shopping е легална?

Ако веќе работите на списокот за празничен шопинг, можеби повремено сте забележале зделки во резултатите од Google Shopping што изгледаат премногу добри за да бидат вистинити. На пример, купувањето на одредена производ што го барате може да врати еден куп резултати според цената и еден или два од веб-локација за која никогаш не сте слушнале, а цената е толку намалена што изгледа сомнително.

Тоа е предизвик за Google, истакнува Мет Мадригал, потпретседател за трговија:

„Ние секогаш се прилагодуваме за да ги отстраниме измамниците од нашите платформи и тоа е област на која сме многу фокусирани додека растеме бројот на трговци и производи наведени на Google“.

Мадригал вели дека трговците се предмет на правила кои конкретно забрануваат лажно претставување и фалсификувани стоки. Како и кај пребарувањето и рекламите, автоматизацијата и човечкиот преглед се вклучени во проверката на овие продавачи. Но, Мадригал вели дека Google Shopping исто така се потпира на повратни информации од корисниците за да ги идентификува сомнителните продавачи за мамење. Google нема директен начин да ги пријави продавачите на нивната страница, но тие имаат генерална страница за поддршка со Купување со виртуелен агент каде што корисниците можат да пријават проблеми.

Како и кај Google Ads, Пол вели дека овој тренд на барање од корисниците да го следат системот е загрижувачки кога компанијата има ресурси да ангажира повеќе модератори и експерти за содржина.

„Одговорот е секогаш ист. И Facebook, и Google ни кажуваат да ги пријавиме сите информации, но тоа значи дека овие компании од повеќе милијарди долари го ставаат товарот на корисниците да ја исчистат сопствената платформа за пребарување, која е нивниот примарен мотор за приходи“, вели Пол.

Тагови
реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Интернет

Дали Facebook може да ве извести кога некој ќе направи скриншот од ваша содржина?

Read more

Готово е: Од денеска само X

Read more

Голема закана за YouTube: TikTok тестира видео од 60 минути

Read more

TikTok ја тужи Белата куќа: Си го кршат сопствениот устав, ќе замолкнат 170 милиони Американци

Read more
 

Гик

Стигнаа нови емотикони: уморно смајли, харфа, лопата...

Читај повеќе

Дали веројатноста доаѓа од квантната физика?

Читај повеќе

Ray-Ban Meta очилата можат да прикачуваат фотографии директно на Instagram

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Читај повеќе

Кина ќе претвора кујнски отпад во гориво за бродови

Читај повеќе

Како воздушните турбуленции создаваат опасност на небото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Игрицата The Precinct е како GTA, но играчите имаат улога на полицајци

Читај повеќе

File Explorer за Windows 11 доби еден куп промени

Читај повеќе

Виенски експерти развија сеопфатен пристап за лекување на мигрена и други форми на главоболка

Читај повеќе