Како Google Maps да престане да ви работи во позадина?

Ако апликацијата не ја користите офлајн - исклучете ја скриената опција за Google Maps.

Google Maps е апликација која многу лесно се користи и без интернет Но, сите оние што не ја користат оваа апликација без интернет треба да знаат да ја исклучат опцијата која обично се активира сама по себе - офлајн мапи.

Офлајн мапите во Google Maps обично содржат две мапи од околу 100 мегабајти, кои автоматски се ажурираат во заднина, без предупредување, па дури и знаење на корисникот.

Освен ако конкретно не сте ѝ кажале на апликацијата да не го прави тоа, Google Maps во позадина ги презема мапите до работата на корисникот и околу неговиот дом и одвреме-навреме ги ажурира за да може корисникот да ги користи кога ќе му притребаат.

Проблемот е што на мнозинството корисници не им се потребни овие мапи.

Google Maps обично во позадина го следи движењето без знаење на корисникот, бидејќи тоа е работата на оваа апликација - геолокација - така што апликацијата знае кога заминувате на работа, како одите таму (пеш, со превоз или со автомобил), со кого одите таму, како и во кое време и на кој начин најчесто. За да ви помогне полесно да стигнете до работа, апликацијата во позадина презема дел од мапата што го покрива секојдневното движење од дома до местото каде што работите и на овој начин сака да ви помогне полесно да стигнете таму и додека штедите интернет.

Ако не сакате Google Maps да го следи вашето секојдневно движење и во позадина да презема и ажурира мапи, тогаш кликнете на вашата икона во горниот десен агол на апликацијата Google Maps и потоа кликнете на опцијата Offline Maps во новоотвореното паѓачко мени. Во Offline Maps исклучете ги Auto-update offline maps и Auto-download recommended maps. Исто така, во преференциите за преземање, вклучете ја опцијата Over Wi-Fi only, за да не се преземат случајно мапите преку мобилната мрежа.

Доколку ви изгледа нејасно или комплицирано, следете го примерот на сликите:

Тагови
реклама

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Софтвер

Откриена Android апликација која ги снима корисниците, ако ја имате – избришете ја

Read more

Како Google Maps да престане да ви работи во позадина?

Read more

Шпионски софтвер може да го зарази вашиот телефон без ниту еден клик

Read more

Првата бета верзија за Android 14 е тука – што има ново?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Стигна конкуренцијата: Полета првиот кинески патнички авион C919

Читај повеќе

Twitter се повлече од доброволниот кодекс на ЕУ во борбата против дезинформации

Читај повеќе
  • play_arrow

Компанија на Маск доби дозвола да тестира мозочни чипови на луѓе

Читај повеќе

Откриена Android апликација која ги снима корисниците, ако ја имате – избришете ја

Читај повеќе

Древни кинески потонати бродови откриваат детали за Патот на свилата

Читај повеќе
  • play_arrow

По два дена мрак се појавило сонце - реконструкција на уништувањето на Помпеја

Читај повеќе

Како Google Maps да престане да ви работи во позадина?

Читај повеќе

Исчезнуваат познатите прстени на Сатурн

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако ја снема Месечината?

Читај повеќе