Како граѓаните реагираат на замрзнувањето на цената на лебот?

Владата денеска одлучи да се укине повластената струја за компаниите од прехранбената индустрија и да се замрзне цената на белиот и полубелиот леб од 450 грама на 33 денари.

„Ја замрзнуваме и цената на белиот и полубелиот леб, сечен и на парчиња или цел, на 33 денари, односно цена од 33 денари по леб со тежина од 450 грама и повеќе, а за леб под 450 грама се утврдува цена до 33 денари соодветно на тежината на лебот“, истакна премиерот Димитар Ковачевски, напоменувајќи дека владините мерки за поддршка не се донесоа за едни да бидат повластени на сметка на други, за некој да се богати, за поединци да имаат бенефит и за да се удри по џебот на граѓаните, туку со единствена цел – да се намалат цените на основните производи и  да им се помогне на граѓаните.

Уште најавата за замрзнување на цената на лебот наиде на поделени реакции во јавноста:

URL
URL
URL
URL
URL

Дај еден леб и пушти им две парчиња на чупињата кај фрижидерот од мене.

Posted by Божидар Божиновски on Monday, February 27, 2023

А по донесувањето на одлуката, реакциите на социјалните мрежи не стивнуваат:

Капиталистите од мелничарската индустрија бараат преку леб погача. Односно, ловат екстрапрофити во услови на криза....

Posted by Zdravko Saveski on Tuesday, February 28, 2023
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
Тагови
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Македонија

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Read more

Активни шест пожари во околината на Прилеп и Битола

Read more

Попладне нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Read more

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ-то и пликото кои што им биле дадени

Read more
 

Вести

Како Руската православна црква регрутира шпиони низ парохиите низ САД?

Читај повеќе

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Читај повеќе

Бебе тешко повредено во градинка во Скопје

Читај повеќе

Шефот на сицилијанската мафија во кома, лекарите престанаа да го хранат

Читај повеќе

Доларот зајакна десетта недела по ред – ова не се случило 10 години

Читај повеќе

Активни шест пожари во околината на Прилеп и Битола

Читај повеќе

Попладне нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ-то и пликото кои што им биле дадени

Читај повеќе

Дете со мотор во Струга прегази девојче на улица

Читај повеќе