Авто новости

Како „грми“ добро тјунирано Ferrari?

3. јуни 2019 - 17:07 | А.С.

Novitec е една од ретките тјунинг компании што добива пофалби и позитивни оценки за нејзините дела, што само дополнително ја крева цената за нејзините услуги.

Реномираниот тјунер го претстави пакетот N-Largo за Ferrari 812 Superfast. Автомобилот е дури 14 сантиметри поширок назад, а напред доби двојно „поскромни“ измени.

Атмосферскиот V12 мотор по дотерувањето доби дополнителни 40 КС или вкупно 840, а зголемен е и вртежниот момент од 718 на 751 Nm, што воопшто не е лошо за овој мотор.

Од 0 до 100 км/ч забрзува за 2,8 секунди, а максималната брзина изнесува  345 км/ч.

Уште да го чуете како „грми“:

Коментирај