Како и каде треба да го чувате биберот?

Научниците велат дека треба да внимаваме каде и како го чуваме овој скапоцен зачин.

Поради грешка поврзана со начинот на чувањe, биберот може да го изгуби вкусот, а речиси сите го чуваме во садови кои му штетат.

Кога станува збор за складирање и чување храна, мислиме дека горе-долу ги знаеме сите правила. Лебот го чуваме во крпи за подолго време да остане свеж, месото по купување веднаш го ставаме во фрижидер, а компирите и кромидот ги ставаме некаде каде што нема многу природна светлина... Сепак, дали знаете каде треба да чувате бибер?

Научниците велат дека треба особено да внимавате и правилно да го чувате овој зачин за да ги задржи неговите својства и вкус, а многумина го оставаат таму каде што ќе стигнат и често го чуваат во пластични садови, што не е најдобра идеја.

Мелениот бибер треба да се чува во кујнски елемент, подалеку од сончева светлина која може да ги уништи вкусот и аромата, а најдобро би било да го чувате во дрвена кутија.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Живот

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Read more

Сексот и спиењето нѐ прават посреќни од зголемување на платата

Read more

Памела Андерсон се разведува по петти пат

Read more

Прекраснa и непредвидливa: Откријте сѐ за жената Водолија

Read more
 

Магазин

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Читај повеќе

Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

Читај повеќе

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Читај повеќе

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Читај повеќе

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Читај повеќе

Какви мажи привлекувате според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Читај повеќе

Хенри Кавил сподели фитнес совети за сите почетници

Читај повеќе

Девојче во Русија преживеа снежна бура гушкајќи куче цела ноќ

Читај повеќе