КОПА ИТАЛИЈА 2021/22

Како Ибра: Голот на сезоната во Италија го постигна дефанзивец резерва

Интер синоќа се намачи со Емполи, но тука беше одбранбениот играч Андреа Ранокија кој во стил на Златан Ибрахимовиќ со акробација постигна ретко виден гол.

Симоне Инѕаги настапи со комбиниран состав давајќи им шанса на фудбалерите со мала минутажа, а меѓу првите единаесет се најде и поранешниот капитен Андреа Ранокија кој и сега ја доби честа да ја носи лентата. За централниот дефанзивец, кој во февруари ќе полни 34 години, синоќешниот натпревар беше само шести сезонава.

„Нераѕурите“ поведоа со голот на Алексис Санчес во 13. минута, но Емполи во вториот дел направи пресврт со головите на Недим Бајрами во 61. и несреќниот автогол на голманот Андреа Раду во 76. минута.

Интер беше на прагот на изненадувачка елиминација уште во осминафиналето, која во судиското надополнување Ранокија по една спуштена топка од Един Џеко со акробатски шут, налик на мајсториите на Ибра, ја закова топката во мрежата на гостите и го прати натпреварот во продолженија.

URL

Ранокија од порано е познат како дефанзивец кој знае да се снајде и во нападот, но обично головите ги постигнувал со глава. Синоќешниот му е 22 гол во кариерата во сите официјални натпреварувања, вклучувајќи и 13 во Серија А и 2 во премиер лигата (кога како позајмен играше во Хал).

URL

Во 104. минута од првото продолженија Стефано Сенси постигна гол за 3:2 и победа на тимот од Милано. Во четвртфиналето Интер ќе игра со победникот од вечерашниот дуел на Рома и Лече.

Remote video URL
реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Секси и самоуверена: Најубавата Романка на сите времиња привлече внимание во Кан

Read more

Фудбал

Мурињо низ солзи вети: Останувам во Рома

Read more

Неверојатната приказна на херојот на Рома

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Европски трофеј за Рома по 61 година, историски успех за Мурињо

Read more
 

Спорт

Мурињо низ солзи вети: Останувам во Рома

Читај повеќе

Неверојатната приказна на херојот на Рома

Читај повеќе
  • play_arrow

Атлетичарката која 13 години докажува дека е жена: Ќе се соблечам за да ви покажам

Читај повеќе

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон го победи Мајами на гости и се најде на чекор од финалето

Читај повеќе
  • play_arrow

Европски трофеј за Рома по 61 година, историски успех за Мурињо

Читај повеќе

Ибра го оперираше коленото, го чека пауза од 8 месеци

Читај повеќе

Уапсен Албанецот кој со дрон во Белград го прекина натпреварот Србија - Албанија

Читај повеќе

Британските власти дадоа зелено светло за продажба на Челси

Читај повеќе