Како изгледа бесконтактна испорака на нов автомобил во време на коронавирус?

Кинескиот автомобилски бренд Geely смисли иновативен начин како бесконтактно да ги достави новите автомобили до купувачите.

Пандемијата со Covid-19 тешко се одрази на многу индустриски гранки, вклучувајќи ја и автомобилската индустрија. Освен на производството, оваа ситуација драстично се одрази и на продажбата на нови, штотуку направени возила.

Со оглед на тоа дека епидемијата почна од Кина и таму најтешко се одрази, тамошните автомобилски компании уште од февруари се обидуват да најдат начини да допрат до потенцијалните купувачи.

Затоа Geely Auto, откако продажните автосалони останаа без продавачи и без посетители, реши да почне сопствена услуга за онлајн продажба која им овозможува на купувачите не само да го одберат своето возило, туку и да им биде испорачано на домашна адреса – од тест-возење до продажба – ако се одлучат да го купат.

На овој начин велат дека продале повеќе од 10.000 возила, а дополнителни 110.000 потенцијални клиенти веќе  се регистрирале.

Geely објави и видео во кое покажува како се одвива процесот на испорака кој е целосно бесконтактен.

Новиот автомобил целосно се дезинфицира, се носи на домашна адреса со пајак возило, а клучевите се доставуваат со дрон.

реклама

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Read more

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Авто новости

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Read more

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Read more

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Read more

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе
  • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Читај повеќе

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Читај повеќе
  • filter

Audi го претстави освежениот модел Q5 SUV

Читај повеќе
  • filter

Произведен последниот Bentley Mulsanne

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Audi A6 Allroad

Читај повеќе