Како изгледа бура на Јупитер?

Вселенскиот телескоп Hubble направи нови фотографии со висока резолуција од најголемата планета во Соларниот систем.

НАСА објави нови фотографии од Јупитер, а на кои се гледа планетата и нејзината ледена месечина Европа. Фотографиите се направени на 25 август, кога Јупитер беше оддалечен 656 милиони километри од Земјата.

На фотографиите се гледа бела бура во атмосферата на Јупитер која се појави на 18 август, движејќи се со брзина од 560 км/ч. Подоцна беа откриени уште две бури со помош на телескоп од Земјата.

Највпечатлива е бурата наречена Голема црвена точка, која постојано се намалува од триесеттите години на минатиот век. Причината за тоа е непозната.

Телескопот Hubble е лансиран во ниската орбита на Земјата во 1990 година и е заеднички проект на НАСА и Европската вселенска агенција.

Remote video URL
Тагови
реклама

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Read more

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Вести

Кинеска демонстрација на моќ: Рој дронови против непријателот

Read more

Астронаутите од МВС се вратија на Земјата по 196 дена во вселената

Read more

Facebook Dating конечно достапен во Европа

Read more

Маск: Се надевам ќе изградиме град на Марс пред Трета светска војна

Read more

Гик

  • play_arrow

Кинеска демонстрација на моќ: Рој дронови против непријателот

Читај повеќе

Што му ја „цица“ батеријата на iPhone 12?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најмоќниот чипсет досега е главниот адут на новата Huawei серија

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува кога некој ќе умре во вселената?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да постигнете убави голови од слободен удар на „FIFA 21“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Астронаутите од МВС се вратија на Земјата по 196 дена во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот iPad Air

Читај повеќе

Facebook Dating конечно достапен во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

3D патување низ Сончевиот Систем

Читај повеќе