Како изгледа фронтален удар при брзина од 84 км/ч?

Општо е познато дека автомобилите се најслаби на удар од страна, при што патниците во возилото би биле заштитени само со странични воздушни перничиња и конструкцијата на врати со дополнително зајакнување.

Токму затоа не изненадува сознанието дека и при најмала брзина ваквите судири би можело да резултираат со сериозно повреди на патниците, дури и кај возилата со пет ѕвездички на тестирањата за безбедност.

Токму еден таков автомобил тестираше германска DEKRA. За разлика од EuroNCAP, тие тестовите ги прават на нешто поголеми брзини. 

Така, брзината за страничен удар е зголемена од 50 на 75 км/ч, а притоа тестот се спроведува така што возилото удира во цврста препрека. Во тестот употребен е моделот Nissan Leaf.

Судејќи по бруталноста на ударот, се сомневаме дека некој би преживеал слична ситуација.

Објавено е видео и од тестирањето за фронтален удар и тоа при брзина од 84 км/ч. Повторно настрада електричниот Nissan Leaf, а се надеваме дека откако ќе го погледнете видеото ќе ви спласне апетитот за непотребно големи брзини, особено во градско подрачје.

реклама

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Read more

Авто новости

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Read more

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Read more

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Read more

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе