Како изгледа изработката на револуционерните 4680 батерии на Tesla?

Компанијата Tesla  на Twitter објави видео во кое може да видиме како од прилика изгледа изработката на новата батерија 4680.

Во едноминутниот видео прилог е прикажан процесот на производство во повеќе фази, со помош на роботи.

Според компанијата, батеријата 4680 ќе биде шест пати посилна од актуелната технологија и ќе го зголеми дометот на возилата за 16%.

„Инженерите на Tesla потрошија многу време и енергија во изработката на новиот концепт. Не само што ќе донесе подобрување за возилата, туку и производството е поедноставно и бара помалку делови“, откри Маск.

URL
Тагови
реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Вести

Blue Origin го одложи првиот лет на ракетата New Glenn

Read more

Паметен град? Не благодарам: Граѓаните одбија да бидат „лабораториски глувци“

Read more

„Паднаа“ Instagram и Messenger

Read more

Што пишува во декодираната тајна порака на роверот што слета на Марс?

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi K40, K40 Pro и K40 Pro+

Читај повеќе

Blue Origin го одложи првиот лет на ракетата New Glenn

Читај повеќе

Pixel Fold на Google пристигнува годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Што знаеме за дрон-хеликоптерот на Марс?

Читај повеќе

Паметен град? Не благодарам: Граѓаните одбија да бидат „лабораториски глувци“

Читај повеќе

Хакирана лабораторијата на Оксфорд каде се истражува коронавирусот

Читај повеќе

PlayStation 5 добива нов џојстик

Читај повеќе

„Паднаа“ Instagram и Messenger

Читај повеќе
  • play_arrow

Што пишува во декодираната тајна порака на роверот што слета на Марс?

Читај повеќе