Како изгледа луксузен нуклеарен бункер од 17,5 милиони долари?

Во време кога светот е во пандемија, а односите меѓу најголемите светски воени сили не се баш најдобри, засолниште од нуклеарна експлозија воопшто не звучи лошо.

Особено ако станува збор за луксузно нуклеарно засолниште вредно 17,5 милиони долари и може да издржи нуклеарна експлозија од 20 килотони.

Таков е овој бункер во Савана, Џорџија, што се наоѓа на длабочина од 14 метри под земја и се простира на површина од  1.300 метри квадратни простор за живеење, со ѕидови дебели по речиси еден метар.

Внатре има болничка соба, тушеви за деконтаминација, видеосистем за набљудување вреден 100.000 долари, како и кујна, трпезарија, две спални соби, дневна соба и бања.

Бункерот оригинално бил изграден во 1969 година како воена база, но бил реновиран во 2012 година.

Тагови
реклама

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Архитектура

Најдобрите 15 мегапроекти во Њујорк

Read more

15 најневеројатни древни градби низ светот

Read more

15 најлоши дизајни на куќи

Read more

Поглед во најмалиот стан во Њујорк - се изнајмува за 2.000 долари месечно

Read more
 

Магазин

Како се менува мажот кога ќе стане татко?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ослободете се од подбрадокот со неколку лесни вежби

Читај повеќе

Како да го средите домот за 30 минути?

Читај повеќе

Гинеколог ги советува паровите кои се мачат со неплодност

Читај повеќе

Кое е најдоброто време да им ставите вода на растенијата во лето?

Читај повеќе

Астро анализа: Дали нè очекува црн финансиски август?

Читај повеќе

Зошто лицето ви е отечено наутро?

Читај повеќе

Предупредувачки знаци дека сте во врска со партнер кој може да стане насилен

Читај повеќе

Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Читај повеќе