Како изгледа луксузен нуклеарен бункер од 17,5 милиони долари?

Во време кога светот е во пандемија, а односите меѓу најголемите светски воени сили не се баш најдобри, засолниште од нуклеарна експлозија воопшто не звучи лошо.

Особено ако станува збор за луксузно нуклеарно засолниште вредно 17,5 милиони долари и може да издржи нуклеарна експлозија од 20 килотони.

Таков е овој бункер во Савана, Џорџија, што се наоѓа на длабочина од 14 метри под земја и се простира на површина од  1.300 метри квадратни простор за живеење, со ѕидови дебели по речиси еден метар.

Внатре има болничка соба, тушеви за деконтаминација, видеосистем за набљудување вреден 100.000 долари, како и кујна, трпезарија, две спални соби, дневна соба и бања.

Бункерот оригинално бил изграден во 1969 година како воена база, но бил реновиран во 2012 година.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Архитектура

Брутализам, брутализам насекаде

Read more

Во Кина постои метро што минува низ станбена зграда

Read more

15 најстари градби во светот што уште постојат

Read more

23 мегапроекти што се градат во 2023 година

Read more
 

Магазин

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Читај повеќе

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Читај повеќе

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Читај повеќе

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Читај повеќе

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Читај повеќе

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Читај повеќе