Како изгледа Mini John Cooper Works GP во акција?

Во фазата последни тестирања, Mini JCW GP ја помина стазата Nürburgring Nordschleife за помалку од осум минути.

Од британската автомобилска компанија под закрила на BMW не го објавија точното време за кое предпродукциската верзија на најмоќниот Mini досега ја помина легендарната германска стаза, но рекоа дека новиот JCW GP го „затворил“ кругот за помалку од осум минути, што е значително помало време од она што го оствари истоимениот претходник во 2013 година (8:23).

Новиот Mini John Cooper Works GP возеше под камуфлажна фолија, а веќе е познато дека ќе има дволитарски четирицилиндарски турбобензинец мотор што развива 300 коњски сили со најголем вртежен момент од 450 Nm. Исто така ќе има осмостепен автоматски менувач.

Се планира со производство и продажба да се почне следната година, а најверојатно ќе бидат произведени 3.000 примероци.

реклама

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Се укинува забраната во ресторани и кафулиња да седат само двајца на иста маса

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Авто новости

Започна сериското производство на луксузниот SUV на Aston Martin

Read more

Ares Design го претстави суперавтомобилот Panther ProgettoUno

Read more

Lamborghini го претстави најмоќниот модел досега

Read more

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Read more

Автомобили

 • filter

Започна сериското производство на луксузниот SUV на Aston Martin

Читај повеќе
 • filter

Ares Design го претстави суперавтомобилот Panther ProgettoUno

Читај повеќе
 • filter

Lamborghini го претстави најмоќниот модел досега

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Читај повеќе
 • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе
 • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе
 • filter

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Читај повеќе