Како изгледа Mini John Cooper Works GP во акција?

Во фазата последни тестирања, Mini JCW GP ја помина стазата Nürburgring Nordschleife за помалку од осум минути.

Од британската автомобилска компанија под закрила на BMW не го објавија точното време за кое предпродукциската верзија на најмоќниот Mini досега ја помина легендарната германска стаза, но рекоа дека новиот JCW GP го „затворил“ кругот за помалку од осум минути, што е значително помало време од она што го оствари истоимениот претходник во 2013 година (8:23).

Новиот Mini John Cooper Works GP возеше под камуфлажна фолија, а веќе е познато дека ќе има дволитарски четирицилиндарски турбобензинец мотор што развива 300 коњски сили со најголем вртежен момент од 450 Nm. Исто така ќе има осмостепен автоматски менувач.

Се планира со производство и продажба да се почне следната година, а најверојатно ќе бидат произведени 3.000 примероци.

реклама

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Може ќебапи, не може цигари: Кои производи може да ги купувате со картичката Купувам домашно?

Read more

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Read more

Што треба да јадете пред и по вежбање?

Read more

Авто новости

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Read more

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Read more

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Read more

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе
  • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Читај повеќе

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Читај повеќе
  • filter

Audi го претстави освежениот модел Q5 SUV

Читај повеќе
  • filter

Произведен последниот Bentley Mulsanne

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Audi A6 Allroad

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Светска премиера на Opel Mokka-e

Читај повеќе