Како изгледа најлуксузниот бункер за во случај на апокалипса?

Швајцарскиот снабдувач на утврдени подземни резиденции Oppidum воведе бункери L'Heritage за луѓе кои сакаат да живеат во луксуз дури и во случај на апокалипса. Бункерите Opidum L'Heritage се безбедна локација за богати поединци со богатство од повеќе од 100 милиони долари.

Бункерот е дизајниран од францускиот архитект Марк Пригент, а опфаќа и до 1.000 квадратни метри простор кој е прилагоден на секојдневниот живот и деловните активности. Има сè, од спални, бањи и кујни до конференциски сали.

L'Heritage може да се прилагоди на индивидуалните потреби и може да биде опремен со внатрешна градина, спа центар со базен, галерија за приватна уметничка колекција, па дури и гаража за флота од десет луксузни возила.

Се разбира, безбедноста е на прво место. Бункерот е опремен со интегриран комплексен безбедносен систем кој ве штити од потенцијални провалници. Има и фиксна безбедносна врата со биометриски читач што истовремено скенира ирис, дланка и отпечатоци од прсти, така што само вие и вашето семејство можете да влезете во бункерот.

Внатре во бункерот има и два системи за филтрирање на воздухот и индустриски генератори кои им овозможуваат на сите системи во бункерот да работат без никакви проблеми.

Remote video URL
Тагови
реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Мачка ја прекина прес-конференцијата на Бразил пред мечот со Хрватска

Read more

Архитектура

Детали поради кои вашиот дом изгледа невкусно

Read more

Неверојатни футуристички градови што се градат во моментов

Read more

15-те најголеми фабрики во светот

Read more

Поглед во внатрешноста на најтенкиот облакодер во светот

Read more
 

Магазин

Три причини зошто жените глумат оргазам

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најдобро да го исчистите стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • play_arrow
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Читај повеќе

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Читај повеќе

Дали сте зависни од коцкање и обложување?

Читај повеќе

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
  • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
  • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе