Како изгледа најлуксузниот бункер за во случај на апокалипса?

Швајцарскиот снабдувач на утврдени подземни резиденции Oppidum воведе бункери L'Heritage за луѓе кои сакаат да живеат во луксуз дури и во случај на апокалипса. Бункерите Opidum L'Heritage се безбедна локација за богати поединци со богатство од повеќе од 100 милиони долари.

Бункерот е дизајниран од францускиот архитект Марк Пригент, а опфаќа и до 1.000 квадратни метри простор кој е прилагоден на секојдневниот живот и деловните активности. Има сè, од спални, бањи и кујни до конференциски сали.

L'Heritage може да се прилагоди на индивидуалните потреби и може да биде опремен со внатрешна градина, спа центар со базен, галерија за приватна уметничка колекција, па дури и гаража за флота од десет луксузни возила.

Се разбира, безбедноста е на прво место. Бункерот е опремен со интегриран комплексен безбедносен систем кој ве штити од потенцијални провалници. Има и фиксна безбедносна врата со биометриски читач што истовремено скенира ирис, дланка и отпечатоци од прсти, така што само вие и вашето семејство можете да влезете во бункерот.

Внатре во бункерот има и два системи за филтрирање на воздухот и индустриски генератори кои им овозможуваат на сите системи во бункерот да работат без никакви проблеми.

Remote video URL
Тагови
реклама

Oткриени повеќе од 2.000 мумифицирани глави на овни во чест на најмоќниот фараон

Read more

Неделен хороскоп: Кого го очекува љубовна криза, а кој ќе заработи пари?

Read more

Каде беше досега Џек Ма?

Read more

Ирина Шајк, поздрав од одмор

Read more

Архитектура

Брутализам, брутализам насекаде

Read more

Во Кина постои метро што минува низ станбена зграда

Read more

15 најстари градби во светот што уште постојат

Read more

23 мегапроекти што се градат во 2023 година

Read more
 

Магазин

На која возраст младите во Македонија се иселуваат од родителскиот дом?

Читај повеќе
  • play_arrow

Која е идеалната температура за храната да трае долго во вашиот фрижидер?

Читај повеќе

Пет лоши навики со кои си го уништувате сексуалниот живот

Читај повеќе

Кои се петте најнечисти површини во вашата кујна?

Читај повеќе

Што се висцерални масти и кога се опасни по здравјето?

Читај повеќе

Kакви промени може да очекувате ако ја исфрлите солта од исхраната?

Читај повеќе
  • filter

Кои се четирите најскапи часовници во светот?

Читај повеќе

За машки: 7 совети како да ја освоиш симпатијата

Читај повеќе

Неделен хороскоп: Кого го очекува љубовна криза, а кој ќе заработи пари?

Читај повеќе