Мобилни

Како изгледа новиот смартфон Motorola Moto G8 Plus?

17. октомври 2019 - 13:37 | М.С.

Наскоро ќе биде претставен новиот смартфон Motorola Moto G8 Plus, а веќе се познати неговите спецификации.

G8 Plus ќе има три камери, Qualcomm Snapdragon 665 процесор и батерија од 4.000 mAh.

Што се однесува на камерата, има главна камера од 48 MP, ултра широка камера од 16 MP и сензор за длабочина од 5 MP со систем за ласерско автофокусирање.

Батеријата на новиот смартфон е уште една предност на моделот G8 Plus, затоа што G7 Plus има батерија од 3.000 mAh, додека годинашниот модел има батерија од 4.000 mAh.

G8 Plus ќе има 6,3 инчен екран со резолуција од 1080p.

Има два модела, едниот има 4 GB RAM и 64 GB интерна меморија, а другиот модел има 4 GB RAM и 128 GB интерна меморија. 

G8 Plus има влез за слушалки и USB-C порт за полнење.

Смартфонот ќе биде претставен кон крајот на октомври и тогаш ќе знаеме колку ќе чини.

Коментирај