Како изгледа совршената чинија за здрав и балансиран оброк?

А.С.
/ 17.11.2021 / 09:06

Дали знаевте дека можете да слабеете само со тоа што ќе почнете да следите здрава исхрана?

Ова може да се постигне со регулирање на големината на вашата порција за еден оброк, користејќи го концептот на „Совршена чинија“.

Концептот Perfect Plate е една од основните стратегии за исхрана што се користи во програмите на Fit Father и Fit Mother Project на д-р Ентони Балдузи. Оваа основна стратегија за исхрана помага да се направи исхраната поедноставна со тоа што се осигурува дека јадеме приближно точниот број на калории, практикуваме одржлива диета и јадеме доволно разновидна храна.

Во ова видео, д-р Балдузи споделува како да ги поделите вашите оброци користејќи ја стратегијата Perfect Plate. Оваа стратегија ќе ви обезбеди основни упатства за контрола на порциите на оброците, давајќи ви добра идеја за тоа колку храна треба да јадете секој оброк.

Совршената чинија изгледа вака = 25% јаглехидрати/масти, 25% протеини, 50% зеленчук. Подетално, во видеото на д-р Балдузи:

Remote video URL
реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Фит

Зошто ригорозните диети не успеваат на долг рок?

Read more

Фокусирајте се на нозете: 12 минути ефикасни вежби за слабеење

Read more

Брзината на пешачење е поврзана со ризикот од срцева слабост

Read more

23 минути зимска јога за опуштање и слабеење

Read more
 

Магазин

Зошто треба да поставите системи, а не цели?

Зошто треба да поставите системи, а не цели?

Читај повеќе

Што треба да прашате на интервју за работа?

Читај повеќе

Девет реченици кои не смеете да ги изговорите кога раскинувате

Читај повеќе

Зошто ригорозните диети не успеваат на долг рок?

Читај повеќе

Топло или ладно кафе – кое е поздраво?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто треба да почнете да јадете хелда секој ден?

Читај повеќе

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Читај повеќе

Која е најчестата причина за расправија во врска?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фокусирајте се на нозете: 12 минути ефикасни вежби за слабеење

Читај повеќе