Како изгледа животот на еден од најгусто населените острови во светот?

Јутјуберот Рухи Ченет го посети Санта Крус дел Ислоте во Колумбија, еден од најгусто населените острови во светот, и на видео сними како изгледа животот на локалното население кое живее на површина на просечно фудбалско игралиште.

Во регион со типично ненаселени архипелази каде заштитените корални гребени се дом на шарени птици и морски желки, виталноста на Санта Крус дел Ислоте доаѓа од неговите жители.

Приближно 800 луѓе живеат на површина од два и пол хектари, што го прави Санта Крус дел Ислоте едно од најгусто населените места во светот. Пред повеќе од еден век, се вели дека рибарите го изградиле островот на корална платформа пред да се населат, задоволни од неговата прекрасна локација и недостатокот на комарци.

Со текот на годините, семејствата на првобитните жители се зголемиле, а повеќето од нив никогаш не го напуштиле островот. Местото е толку преполно што еден од жителите прикажан на видеото секојдневно вежба во близина на измет од кучиња, а хаотичниот живот овде бара нови адаптации.

„Откако пристигнавме на островот, постојано се среќаваме со луѓе каде и да се завртиме. Луѓето излегуваат од секој агол. Невозможно е да се биде сам на овие преполни улици. Секоја куќа овде има десетина луѓе кои живеат заедно во мали соби“, опишува турскиот јутјубер.

Жителите имаат само 6 различни презимиња, што е доказ за тоа колку сите тие се тесно поврзани по крв или брак. Куќите обоени во зелена, жолта и сина боја се пренесуваат низ генерациите и нема простор за градба: ако на семејството му треба дополнителен простор, тие градат втор кат.

Нема полициско присуство на Санта Крус дел Ислоте и нема потреба од тоа. На овој мал остров каде што сите се познаваат и луѓето се грижат еден за друг, никој не им ги заклучува вратите и никогаш не е пријавено никакво злосторство. На островот има четири главни улици, од кои ниту една не е доволно широка за автомобили или камиони, а бидејќи растојанијата се кратки, луѓето пешачат или користат чамци за да се движат наоколу.

Речиси 65% од жителите на Санта Крус дел Ислоте се на возраст под 18 години, што покажува колку родителите ја ценат оваа безбедна средина. Има едно училиште кое завршува во Х одделение, а учениците кои сакаат да го продолжат своето образование ги напуштаат своите домови, но многумина потоа и се враќаат на островот.

Remote video URL
Тагови
реклама

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Read more

Почна владеењето на Близнаците: Што ќе донесе за секој хороскопски знак?

Read more

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Read more

Дали редовно го јадете зеленчукот што смирува воспаленија и го намалува холестеролот?

Read more

Чек дис аут

15 најмистериозни подводни аномалии

Read more

Како изгледа животот на еден од најгусто населените острови во светот?

Read more

Топ 15 најстрашни туристички атракции

Read more

7 најлегендарни изгубени градови

Read more
 

Магазин

Петте најздрави овошја со малку шеќер

Читај повеќе

Кето диетата може да го забрза формирањето на „зомби“ клетки

Читај повеќе

Зошто се менува бојата на очите на бебињата и кога се случува тоа?

Читај повеќе

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Читај повеќе

5 работи кои се забранети после 5 попладне ако сакате да ослабете

Читај повеќе

Доматите имаат еден многу опасен несакан ефект: Некои луѓе не треба да ги јадат

Читај повеќе

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Читај повеќе

15 особини кои ги имаат најретките и најпосебнитe луѓе

Читај повеќе

Почна владеењето на Близнаците: Што ќе донесе за секој хороскопски знак?

Читај повеќе