Најдобра реклама против пушењето

Како изгледаат белите дробови на човек кој пушел цигари цели 30 години?

Шокантни снимки од хируршка сала во Кина прикажуваат како изгледаат белите дробови на 52-годишен човек кој константно пушел цигари 30 години.

Лекарите од кинеска болница во провинцијата Џиангсу ги извадија органите на 52-годишен маж кој починал, а претходно се пријавил да ги донира органите по неговата смрт. Неговите бели дробови биле воспалени и јагленосани. Лекарите брзо сфатиле дека нема да можат да ги искористат за да спасат нечиј живот.

Доктор Чен, хирург за трансплантација на бели дробови кој ја водел операцијата изјави:

„Пациентот не беше изложен на ЦТ преглед пред смртта. Кога беше прогласена мозочна смрт, неговите бели дробови беа трансплантирани брзо потоа. Почетните тестови на индексот на оксигенација беа во ред, но кога ги видовме органите, сфативме дека нема да можеме да ги употребиме. Би било непрактично да кажеме дека не би ги прифатиле сите бели дробови од пушачи, но постојат строги стандарди. Претходно прифаќавме бели дробови од луѓе помлади од 60 години, со помали инфекции“.

Видеото од операцијата во болницата е прегледано повеќе од 25 милиони пати на социјалните мрежи, а корисниците го прогласија за „најдобра реклама против пушењето“.

„Дали сè уште имате храброст да пушите?“, прашуваат од болницата.

реклама

Официјално: „La casa de papel“ добива петта сезона

Read more

Предлог за ручек: Запечени тиквички со сирење и кашкавал

Read more

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на COVID-19

Read more

Чек дис аут

Вирална дилема: Која зебра гледа во камерата?

Read more

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Read more

На плажите низ Флорида шета Смртта: Само ве потсетувам на вирусот

Read more

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Read more

Магазин

Предлог за ручек: Запечени тиквички со сирење и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

10-минутни лесни вежби за затегнат задник

Читај повеќе

Предлог за ручек: Печен лосос со ориз

Читај повеќе
  • play_arrow

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Читај повеќе

Вирална дилема: Која зебра гледа во камерата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Хумус на турски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Читај повеќе

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Читај повеќе
  • play_arrow

На плажите низ Флорида шета Смртта: Само ве потсетувам на вирусот

Читај повеќе