Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

На овие рендгенски снимки се прикажани бели дробови на двајца пациенти - и двајцата заразени со коронавирус. Едниот беше вакциниран, а другиот не.

„Само невакцинираните се разболуваат од тешка форма на болеста. Тие често имаат потреба од кислород или им треба респиратор. Вакцинираните пациенти инфицирани со коронавирус имаат подобар проток на воздух во нивните бели дробови и повеќето од нивните бели дробови се обоени во црно на овие слики, што значи мало или никакво оштетување на белите дробови“, изјави д-р Сем Дурани за Mirror, каде беа објавени снимките.

Кај невакцинирана личност, се гледа дека белите дробови се доста оштетени и протокот на воздух е ограничен.

Ризикот од смрт е 11 пати поголем доколку лицето не е вакцинирано

„Ако се заразите и сте вакцинирани, најверојатно ќе развиете поблага форма на болеста“, рече Дурани, додавајќи дека вакцините делуваат.

Вакцините биле успешни во спречувањето на сериозни болести и смрт кај повеќето луѓе кои се инфицирале со COVID-19, но сепак нема да делуваат кај сите.

Некои примиле две дози, но сепак ќе завршат во болница. И покрај тоа, тие ќе имаат значително подобра состојба на белите дробови во споредба со оние без вакцинска заштита.

Податоците на американскиот CDC покажуваат дека ризикот од смрт од коронавирус е 11 пати поголем кај невакцинирано возрасно лице во споредба со лице кое е вакцинирано.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

На која возраст жените имаат најсилен сексуален нагон?

Read more

Евакуирани повеќе објекти во центарот на Скопје

Read more

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Read more

Здравје

Децата не кажуваат дека се анксиозни, но тоа го покажуваат

Read more

Топ 5 овошја кои содржат најмногу шеќер

Read more

Дали вежбањето може да влијае на апетитот?

Read more

Кои се придобивките ако јадете по четири бадеми секој ден?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Топ 10 светски тајни кои никогаш нема да бидат откриени

Читај повеќе

Како и каде треба да го чувате биберот?

Читај повеќе

Грешка што ја прават паровите кога сакаат да си го подобрат сексуалниот живот

Читај повеќе

Како едноставно да се ослободите од мразот во замрзнувачот?

Читај повеќе

Дали свежото овошје и зеленчук секогаш се поздрави од замрзнатите?

Читај повеќе

Седум знаци дека врската ви е завршена, ама не сакате да признаете

Читај повеќе

Децата не кажуваат дека се анксиозни, но тоа го покажуваат

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет рецепти за есенски крем чорби

Читај повеќе

Зошто ја користиме изреката „станал на лева нога“?

Читај повеќе