Како изгледал континентот Пангеја?

Пангеја бил древен суперконтинент кој настанал во времето на палеозоикот и мезозоикот.

Водената маса која ја опкружувала Пангеја се нарекувала Панталаса. Името го дал Алфред Вегенер, промотер на идејата за поместување на континентите од 1915 година.

Потоа, со поместување на тектонските плочи се раздвоил на два континента и тоа Лауразиј во Северната Земјина полутопка и Гондвана во Јужната Земјина полутопка. Со нивната понатамошна поделба настанале денешните континенти.

реклама

Наука и технологија

Руско-сириска поморска парада

Read more

Неверојатни снимки од Марс во 4K резолуција

Read more

Поларните мечки би можеле да изумрат до крајот на 21 век

Read more

Ова е жената која ја води првата арапска вселенска мисија на Марс

Read more

Нови видеа

play_arrow

Индиска кујна: Научете неколку рецепти

Read more
play_arrow

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more
play_arrow

Анти-корона меур - бизарен дизајн на заштитен шлем

Read more
play_arrow

Предлог за 10-минутно утринско вежбање

Read more
play_arrow

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more
play_arrow

Едноставни вежби за нозе за почетници

Read more
play_arrow

Три рецепти за пилешко со пармезан

Read more
play_arrow

Со инвалидска количка направил застој во тунел

Read more
play_arrow

10 изненадувања во оваа сезона на Премиер лигата

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за „E.T. the Extra-Terrestrial“

Read more
play_arrow

Шест совети како да станете неодоливо шармантни

Read more
play_arrow

Зошто мојата мачка спие крај моите стапала?

Read more