Ретро Скопје

Како изгледала Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ пред 77 години?

Градската библиотека „Браќа Миладиновци“- Скопје денес слави 77 години од постоењето. 

„Во чест на одбележување на 77-годишнина на нашата библиотека, со задоволство ве навраќаме наназад во нашите почетоци преку овие стари фотографии, кои се зачувани кај нас во Одделот периодика и дигитализирани во нашиот Оддел за дигитализација.

Честит јубилеј и да ни се множат годините!“, објавија на Facebook.

Навистина е интересно да се видат почетоците на ова значајно место за учениците и студентите, како и на сите љубители на пишаниот збор.

реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Се огласи и Роналдо

Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Read more

Култура

29 години од смртта на Блаже Конески: Јазикот е нашата единствена целосна татковина

Read more

Кинотека со богата декемвриска понуда на европски класици и домашни филмови

Read more

Милчо Мисоски добитник на наградата „Караманов 2022“

Read more

Прогласени победниците на „Анимакс Скопје Фест“

Read more
 

Вести

Путин: Русија не е луда

Читај повеќе

Илон Маск веќе не е најбогатиот човек во светот

Читај повеќе

Платеничката група Вагнер отвори „центар за пријателство и соработка“ во Србија

Читај повеќе

Талибанците јавно егзекутираа човек за прв пат откако се вратија на власт

Читај повеќе

Уапсен велешанец поради напад на поранешна вонбрачна партнерка

Читај повеќе

Масовни отпуштања во технолошкиот сектор - дали се најава за подлабока криза?

Читај повеќе

Минималната потрошувачка кошничка во ноември 51.714 денари

Читај повеќе

Три опции како Путин ќе одговори на ограничувањето на цената на нафтата

Читај повеќе

Лажни се пријавите за бомби во училиштата и во Народна банка

Читај повеќе