Како изгледала хируршка интервенција во антички Египет?

Древните Египќани биле едни од првите големи цивилизации на планетава и едни од оние кои отишле дотаму што практикувале и хируршки интервенвенции. Но, како навистина изгледало такво нешто во антиката?

Египетското општество било одлично структурирано, а Египќаните имале развиено софистицирана агрикултурна економија, како и добар правен систем кој му давал стабилност на секојдневниот живот. Почнувајќи од некаде четвртиот милениум пред новата ера, па сѐ до персиската инвазија во 525 година п.н.е., египетската медицина се развивала паралелно со останатите гранки.

Развојот на општеството во древниот Египет отишло дотаму што старите Египќани, како што покажуваат археолошките докази, изведувале дури и хируршки интервенции.

Египетската медицина се бавела со местење на коски, поправање на заби, како и неинвазивни операции, односно операции со мали засеци без длабоко навлегување во телото.

Remote video URL
реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Чек дис аут

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Read more

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Read more

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Read more

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Читај повеќе

Пет корисни совети како да ја вратите страста во врската

Читај повеќе

Рецепт на денот: Макарони со пилешко во крем сос

Читај повеќе

Кладилничарски идиот на денот

Читај повеќе