Како изгледаше првиот Apple компјутер пред 45 години?

Компанијата Apple ја основаа Стив Џобс, Стив Вознијак (и технички Роналд Вејн) на 1 април 1976 година.

Apple I беше култниот прв компјутер на компанијата, кој уште има голема побарувачка како колекционерски предмет. Неодамна, првиот примерок беше продаден на eBay за 1,5 милиони долари.

Оваа година е 45-годишнината од создавањето на компјутерот Apple I, а на прославата се придружи и извршниот директор Тим Кук, кој ја сподели годишнината со фановите на Apple ширум светот со објава на Twitter:

URL

„Денес кога Apple слави 45 години, се сеќавам на зборовите на Стив од пред многу години: ‘Досега, ова беше неверојатно патување, а само што почнавме’. Му благодарам на секој член на нашето семејство Apple за сè што сте направиле да ги збогатите нашите животи. Наздравувам за следните 45 години и повеќе!"

Apple ќе продолжи да издава низа историски производи за колекционерски цели, вклучувајќи ги Mac, iPod, iPhones, iPads и Apple Watch.

Денес Apple има актива од 2 милијарди долари, со база од повеќе од 1,6 милијарди уреди, вклучително и над милијарда iPhone уреди.

Во август 2018 година, Apple стана првата јавна американска компанија чија вредност беше проценета на над 1 милијарда американски долари. На 19 август 2020 година, Apple стана првата американска компанија што достигна пресвртница со пазарна вредност од 2 милијарди долари. Компанијата вработува над 147.000 вработени со полно работно време и одржува светска мрежа од над 500 продажни места во 24 земји.

Тагови
реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Хардвер

Поглед во новите Samsung Galaxy Book Pro и Pro 360

Read more

Apple го претстави редизајнираниот iMac

Read more

Концептот Fold ’n Roll го трансформира смартфонот во таблет

Read more

Како изгледаше првиот Apple компјутер пред 45 години?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Американските борбени авиони F-16 сега ги чистат роботи наместо луѓе

Читај повеќе

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Читај повеќе
  • filter

Redmi за 1 минута продаде 100.000 примероци од смартфонот K40 Gaming

Читај повеќе

Кинеска ракета паѓа назад на Земјата, не се знае каде ќе заврши

Читај повеќе

Познато кога Apple ќе го претстави смартфонот на преклоп

Читај повеќе
  • play_arrow

Откриена единствената бремена мумија во светот

Читај повеќе

Приказна за откривањето на Церера: Најмала џуџеста планета или најголем астероид?

Читај повеќе

Verizon ги продава Yahoo и AOL за пет милијарди долари

Читај повеќе

Google заштеди милијарда долари поради работењето од дома

Читај повеќе