Наука

Како изгледаше првиот туристички лет во вселената?

17. декември 2018 - 10:24 | А.С.

Virgin Galactic на милијардерот Ричард Бренсон го изведе првиот туристички лет во вселената.

Леталото SpaceShipTwo на Virgin Galactic пред три дена полета од американската пустина Мохаве и достигна висина од 80 километри над Земјата, овозможувајќи им на двајца туристички патници да доживеат бестежинска состојба и да ја видат Земјата од една сосема поинаква перспектива за обичниот човек.

Оваа вселенска авантура чини 250.000 долари и трае 90 минути.

Како изгледаше летот, видете во видеото што Virgin го објави на Instagram:

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

So @RichardBranson, we’re taking you to space.

A post shared by Virgin Galactic (@virgingalactic) on

Коментирај