Како изгледаше Trekka, легендарниот SUV на Škoda од 60-тите?

Можеби малкумина знаат, но Yeti не е првиот SUV во историјата на Škoda, бидејќи моделот Trekka постоеше во 1960-тите, меѓутоа се произведуваше во Нов Зеланд за домашниот пазар, а се извезуваше во Австралија и пошироко.

Моделот Trekka се базираше на платформата на Octavia, автомобилот што го доби тоа име затоа што всушност стана осмиот автомобил на Škoda произведен по Втората светска војна. Делови доаѓаа во Нов Зеланд од далеку, беа транспортирани од Млада Болеслав во Чехословачка до северниот остров Отахуху и поставени на скратена шасија. Врз неа се монтираше препознатливата кутиеста каросерија.

Trekka беше придвижувана од мотор од 1.221 кубика, кој развиваше 46 КС, или 20 КС помалку од Land Rover од истиот период. Сепак, Škoda беше горда на независната суспензија на Trekka, додека синхронизираниот менувач со четири брзини обезбедуваше максимална брзина од 110 km/h, со што моделот Škoda го надмина Land Rover Defender со максимална брзина од 105 km/h.

Remote video URL

Теренецот на Škoda беше достапен со тврд и мек покрив, во „кратки“ и „каравански“ верзии, со две до осум седишта, а беше можно да се купи и пикап. Во период од шест години, беа продадени 3.000 примероци од овој модел, кој беше омилен меѓу купувачите во Нов Зеланд, Австралија, Самоа, Виетнам и Фиџи. Само неколку примероци стигнаа во Европа, а еден се чува во музејот на Škoda во Чешка.

Тагови
реклама

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more

Концепти

Импресивниот 911 Big Sur е новиот рестомод на Singer

Read more

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Read more

Кинескиот BAIC BJ60 е мешавина од Jeep и Land Cruiser

Read more

Најголемото возило со погон на водород е големо колку станбена зграда

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Ford тестира технологија која автоматски ги успорува автомобилите до ограничувањето на брзината

Читај повеќе
  • filter

Импресивниот 911 Big Sur е новиот рестомод на Singer

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои модели добија по пет ѕвезди на последното EuroNCAP тестирање?

Читај повеќе

Што повеќе се исплати: VW на струја или Golf бензинец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучи Bugatti Bolide, вреден 4 милиони евра?

Читај повеќе

Поради неколку грама CO2 автомобилите поскапуваат за 1.000 евра

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Брутално: Пристигна најмоќниот сериски Golf во историјата на VW

Читај повеќе
  • play_arrow

Електричната G Class на Mercedes ќе може да се врти како тенк

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Читај повеќе