Како камера на небото: Нов сателит ќе може да шпионира конкретни луѓе

Алатките за надзор напредуваат на сите фронтови, и во однос на функционалноста и присуството, но се поставува прашањето како тоа ќе влијае на приватноста на корисниците.

Стартапот Albedo Space создава сателити со ниска орбита способни да зумираат поединечни луѓе на Земјата, пишува New York Times.

Ко-основачите на компанијата велат дека сателитите нема да бидат опремени со технологија за препознавање лица за идентификација, но ќе можат да снимаат луѓе - огромен чекор напред во сателитскиот надзор. Но, се чини дека ова ќе создаде некои долготрајни стравови од нарушување на приватноста.

„Ова е огромна камера на небото што секоја влада може да ја користи во секое време без наше знаење“, изјави за NYT Џенифер Линч, генерален советник на Фондацијата Electronic Frontier. „Секако дека треба да бидеме загрижени“.

Додека некои експерти се согласуваат дека сателитите може да бидат корисни во некои сценарија, загриженоста за приватноста е јасна. Застрашувачка е помислата за таква алатка во рацете на владата заинтересирана за морална полиција, на пример, или властите кои сакаат да ги потиснат протестите.

И покрај сите придобивки, технологијата за надзор речиси секогаш има своја цена. Според NYT, Albedo Space планира да го лансира својот прв сателит во 2025 година и на крајот се надева дека ќе создаде флота од над 20 поединечни сателити.

Ако и кога визијата на Albedo Space ќе се оствари, јавноста може да дознае колку ќе биде висока цената што ќе ја платат обичните граѓани.

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Вести

Како да ја промените вашата Gmail адреса без да креирате нова сметка?

Read more

8 фасцинантни факти за октоподите

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more
 

Гик

Како да ја промените вашата Gmail адреса без да креирате нова сметка?

Читај повеќе
  • filter

8 фасцинантни факти за октоподите

Читај повеќе
  • play_arrow

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Читај повеќе

Најсилната соларна бура во историјата беше поголема отколку што мислевме

Читај повеќе
  • filter

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Читај повеќе

WhatsApp добива AI chatbot

Читај повеќе

Apple ќе овозможи поправка на iPhone со користење на користени делови

Читај повеќе

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе