Како ќе функционираат „црните кутии“ кои од следната година ќе бидат поставени во новите автомобили?

Податоците се складираат само локално во возилото, па затоа не смеe да бидат достапни преку интернет конекција.

„Црната кутија“ sе инсталира во авионите со децении, а од 7 јули 2024 година ваква контролна кутија ќе биде задолжителна во сите нови автомобили.

Системот трајно ги снима податоците за возилото, но ги зачувува само кога ќе се надмине одреден праг за активирање. Имено, ако сензорите откријат, на пример, несреќа или ако контролната единица на автомобилот сигнализира дека е неизбежен судир.

Снимките се многу кратки: 5 секунди пред и 300 милисекунди по несреќата.

Неколку фактори може да предизвикаат снимање. Меѓу другото, промена на брзината за повеќе од 8 км/час во рок од 150 милисекунди, активирање на затегнувачите на безбедносните ремени, детонирање на воздушните перничиња, активирање на „активната хауба“ (ако автомобилите се опремени со овој систем) и заден краен судир, пишува германскиот авто клуб (ADAC).

EDR обично е дел од модулот за контрола на воздушните перничиња, бидејќи во секој случај ги пренесува информациите од сензорот за забрзување. Податоците се складираат само локално во возилото, па затоа не смее да бидат достапни преку интернет конекција.

Податоците може да се читаат преку вградениот дијагностички интерфејс (OBD) или преку контролната единица на воздушните перничиња доколку OBD е уништена во несреќа.

Податоците што се зачувуваат се брзината на возење, положбата на педалот за гас, брзината на моторот, активноста на ABS и контролата на стабилноста, како и аголот на управување (на предните тркала).

Во случај на несреќа, меѓу другото, се евидентираат промените во надолжната и страничната брзина, статусот на појасите на возачот и совозачот, предупредувачкото светло на воздушното перниче и времето на активирање на воздушното перниче.

Информациите за EDR обично се читаат по наредба на судија или државно обвинителство. Потоа се испраќаат на вештачење за да се разјаснат деталите за несреќата.

Возачот не мора секогаш да дава дозвола за ова. Сепак, може да се случи интересот на кривично гонење да преовладува над интересот за заштита на личните податоци.

Ова може да биде случај, на пример, ако е потребно да се разјасни како дошло до несреќа со сериозни повреди и/или смртни случаи.

реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

5 најчести грешки кога правите пица дома

Read more

Совршени совети за брзо и лесно чистење на домот

Read more

Авто новости

Почна производството на електричниот Porsche Macan, целта е 20.000 примероци за една година

Read more

Го донесе Југото во Америка, а сега претставува електричен автомобил за широките маси

Read more

Renault Rafale E-Tech 4×4 развива 300 КС

Read more

Како Кинезите им удрија шамар на Американците?

Read more
 

Автомобили

  • filter

Почна производството на електричниот Porsche Macan, целта е 20.000 примероци за една година

Читај повеќе
  • play_arrow

Го донесе Југото во Америка, а сега претставува електричен автомобил за широките маси

Читај повеќе
  • filter

Renault Rafale E-Tech 4×4 развива 300 КС

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Како Кинезите им удрија шамар на Американците?

Читај повеќе
  • play_arrow

„Мистериозниот“ Golf GTI ќе дебитира на Нирбургринг

Читај повеќе

Како да препознаете дека акумулаторот слабее?

Читај повеќе

Нов проблем за сопствениците на големи автомобили

Читај повеќе

Шоферска дилема: Колку често треба да се менува филтерот за воздух?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla ги чува непродадените возила на паркинг во трговски центар

Читај повеќе