Kако ќе изгледа футуристичкиот град на Toyota во Јапонија?

Toyota гради футуристички паметен град во Јапонија кој ќе биде еден вид лабораторија за тестирање на нови технологии.

Во градот ќе бидат тестирани автомобили и роботи кои управуваат самостојно, а ќе бидат напојувани од водород и сончева енергија.

Beе има три типа улици - едната ќе биде исклучиво за пешаци, другата ќе биде за велосипедисти и скутери, а третата за самовозечки автомобили.

За испорака на стоки ќе се користат роботски, автономни уреди. Зградите ќе бидат направени од дрво за да се намалат емисиите на јаглерод диоксид.

Сензорите ќе го следат здравјето на жителите, а роботите ќе се користат за секојдневни активности.

Овој град се создава во близина на Токио, на местото на една стара фабрика. Меѓу првите 360 жители во следните пет години ќе бидат семејства и инвеститори.

Планот е во него да живеат 2.000 луѓе, соопштија од Светскиот економски форум (WEF).

Remote video URL
реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Европол: Албанија извор на дрога, транспортот оди главно по морски пат до Италија

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Вести

Дали ја откривме најдобрата Суперземја досега?

Read more

Што подготвуваат од Apple за овој април?

Read more

Падна одлука: Контаминираната вода од Фукушима сепак ќе заврши во океанот

Read more

Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали ја откривме најдобрата Суперземја досега?

Читај повеќе

Што подготвуваат од Apple за овој април?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаше првиот Apple компјутер пред 45 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

AlphaDog  - кинескиот одговор на роботското куче на Boston Dynamics

Читај повеќе
  • filter

Samsung летово ќе ги покаже новите смартфони на преклоп

Читај повеќе

Што да направите доколку мобилниот ви падне во вода?

Читај повеќе

Падна одлука: Контаминираната вода од Фукушима сепак ќе заврши во океанот

Читај повеќе

Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Читај повеќе

Популарни PlayStation франшизи доаѓаат на мобилни уреди

Читај повеќе