Како Кина го копира Западот?

Дали сте знаеле дека Кинезите имаат тенденција да ги копираат големите западни градови?

Градот Тиандучанг се нарекува „Париз на Истокот“ бидејќи е копија на Париз. Имаат изградено помала Ајфелова кула, па дури имаат и реплика од познатото уметничко дело „Мона Лиза“.

Освен тоа, им се допаднал и Големиот канал во Венеција, па си имаат изградено ист.

Што сè друго имаат ископирано - погледнете во видеото.

реклама

Чек дис аут

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Read more

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Нови видеа

play_arrow

10 HIIT вежби за топење на масните наслаги на стомакот

Read more
play_arrow

Џеси Џеј објави нова песна по четири години

Read more
play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Read more
play_arrow

Фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

Пристигна новиот Tesla Model S Plaid

Read more
play_arrow

Неверојатни факти за планетата Земја

Read more
play_arrow

Моментот кога Торнадо беснее низ Колорадо

Read more
play_arrow

Зошто луѓето немаат крилја или што е невозможно во еволуцијата?

Read more
play_arrow

10 минути вежбање на горниот дел од телото

Read more
play_arrow

Netflix го објави трејлерот за новата серија „Sex/Life“

Read more
play_arrow

Интензивен HIIT тренинг за целото тело

Read more
play_arrow

Десет намирници што треба да се избегнуваат

Read more