Како Кинезите им удрија шамар на Американците?

Со овој модел Кинезите го напаѓаат најсилниот американски сегмент.

Само еден ден по воведувањето на огромни царини, Кинезите решија да покажат дека нивните планови не се спречени. Напротив, ќе удрат точно таму каде што најмногу боли.

Американските возачи едноставно обожаваат пикап камиони, а меѓу нив особено се приврзани за Ford F серијата, која со децении е најпродаваниот модел на овој огромен пазар. Кинезите го направија очекуваното: го зедоа добро познатиот дизајн и вметнаа своја технологија во него.

Епилогот можете да го видите на фотографијата. Се вика Shark, го потпишува кинески BYD, а деновиве беше претставен и во Мексико. Станува збор за огромен пикап камион долг 5,5 метри и широк нешто помалку од два метри. Тој е поголем дури и од Colorado на Chevrolet.

Она што изненадува е скриено под хаубата. Нема место за голем V8, па дури и V6 мотор, но сепак има 436 КС. Тие се обезбедени од plug-in хибриден систем кој се состои од 1,5 турбо бензински мотор во комбинација со електричен мотор. Оваа ѕверка достигнува 100 км/час за 5,7 секунди, а 100 км вози на струја според стандардот NEDC. Полнењето од 30 до 80% капацитет на батерија со капацитет од околу 30 kWh трае 20 минути со моќност на полнење до 40 kW.

Комбинираниот опсег е 840 км, а еден од важните податоци е како погонот може да испрати над 300 Nm вртежен момент до секоја оска.

Носивоста на возилото е задоволителни 835 кг, додека влечната сила е ограничена на малку поскромни 2500 кг. Опремата е секако првокласна, а покрај системите за асистенција вклучува и целосно дигитален кокпит. Распеаните Мексиканци добиваат и уникатен додаток - функција за караоке со вграден микрофон.

BYD Ranger доаѓа на мексиканскиот пазар по почетна цена од околу 49.300 евра. Со оглед на тоа што се работи за модел поголем од, на пример, Toyota Hilux и со забрзување на ниво на Honda Civic type-R и опремен со plug-in хибрид, цената е многу конкурентна.

Remote video URL
Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Авто новости

Вози како жена!

Read more

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Read more

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Read more

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Read more
 

Автомобили

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе