Како киселата зелка да трае до лето?

Се наоѓаме во период од годината кога многумина веќе забележуваат како киселата зелка почнува да се расипува, иако останало уште многу во бурето. Меѓутоа, ако ги следите овие чекори, нема да треба да ја фрлате.

Доколку забележите зголемено пенење на закиселената вода, потребно е во бурето да додадете од 5 до 10 грама винобран.

Постои и друг начин како може да се спаси киселата зелка, и тоа проверен начин.

Важен е процентот на сол во водата, односно соленоста. Направете вака:

Истурете 4% сол во некоја кофа, на пример на 10 литри 400 грама сол. Потоа истурете додека не се прелие за една рака над горниот слој. Префрлете ја зелката од претходното буре, притиснете за да не пливаат главите.

Кога ќе го направите сето тоа, важно е бурето со зелка да го префрлите во подрум каде што не допира дневна светлина. Ова е единствениот начин до лето да се зачува киселата зелка.

реклама

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Read more

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Read more

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Read more

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Read more

Рецепти

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Read more

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Read more

Колач со бел и темен крем: Најкремастиот десерт што можете да го направите

Read more

Сода бикарбоната како замена за прашок за печиво

Read more
 

Магазин

Како се одмаздуваат хороскопските знаци?

Читај повеќе

Кои раси на кучиња живеат најдолго?

Читај повеќе

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Читај повеќе

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Читај повеќе

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе