Како киселата зелка го чува имунитетот?

Киселата зелка е извор на многу витамини, затоа е одличен избор за салата или како додаток за скоро сите зимски јадења.

Зелката преку процесот на ферментација создава исклучително активен кобаламин (витамин Б12), што може да се најде во намирниците од животинско потекло. Поради оваа причина киселата зелка е идеална намирница за вегетаријанците.

Истражувањата потврдија дека киселата зелка содржи големо количество на витамин Ц (во 100 г зелка има 50 мг витамин Ц). Покрај тоа, киселата зелка крие вистинско богатство од пиридоксин (витамин Б6), без кој протеините не би биле искористени.

Исто така киселата зелка е богат извор на нијацин (витамин Б3), потребен за целосниот метаболизам, енергија и размена на материи во мозокот.

Сокот од кисела зелка не е богат само со витамин Ц, туку е и лековит пијалак со широк спектар на дејства. Докажано е дека со сок од свежа зелка успешно се лечи чир на желудник и воспаление на дебелото црево. 

Го зајакнува имунитетот

Со оглед на тоа што 70% до 80% од нашиот имунитет зависи од здравјето на цревата, храната што е добра за здравјето на цревата е добра и за имунитетот.

реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Здравје

Колку време треба да ги четкате забите?

Read more

Ме врти колено: Како влијае времето на болката во зглобовите?

Read more

Шест намирници кои секој ден треба да ги јадете

Read more

Како собната светлина може негативно да влијае врз расположението?

Read more
 

Магазин

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Читај повеќе

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе

Зошто велиме дека на гости не се оди со празни раце?

Читај повеќе