Како Конор Мекгрегор се подготвува за камбек во УФЦ?

Тренерот на Конор Мекгрегор призна дека се оддалечиле со ирскиот ММА борец по неговиот драматичен пораз од Хабиб Нурмагомедов.

Мекгрегор ќе се врати во УФЦ октагонот за првпат по 15 месеци и ќе се соочи со ветеранот Доналд Сероне во Лас Вегас на 19 јануари.

Ирецот се дистанцираше од светот на УФЦ по поразот и се фокусираше на неговиот бизнис како производител на виски.

Неговиот тренер Џон Кавано сега тврди дека се блиски како никогаш досега.

„Малку се оддалечивме, нему му се случуваа многу работи во животот, бизнисот со виски и други работи, а мојот тим беше зафатен со многу нови борачи кои се приклучија“, рече Кавано.

„Тоа е природен тек на нештата, но изминативе месеци беа фантастични. Поблиски сме од кога било и имам добро претчувство за борбата“, рече тренерот.

„Редовно доаѓа на тренинзи. Не бев сигурен дали ќе може да ги издржи тренинзите кои му ги подготвував, да бидеме реални, човекот заработува многу пари и тешко да одиш да трчаш откако ќе се разбудиш во свилени гаќи“, се пошегува Кавано.

„Но, доаѓа и тренира и се мотивира. Покажува дека сака повторно да се натпреварува на највисоко ниво.“

Кавано исто така инсистира дека Мекгрегор ќе се врати во октагонот како подобар борач од оној кој попушти под ударите на Нурмагомедов.

„Дефинитивно ги има подобрено вештините. Технички гледано, тој е најдобриот борач што сум го видел“, додаде тренерот.

реклама

Путин: Готова е првата руска вакцина за коронавирус

Read more

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Голема експлозија и во Русија

Read more

Останати спортови

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Хабиб: Џастин е добар дечко. Ќе го удавам

Read more

Forbes ги прогласи највредните спортски клубови

Read more

Првпат по 28 години откажан Охридскиот маратон

Read more

Спорт

Меси купи стан во Милано и повторно ги разгоре шпекулациите

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се седумте фудбалери со нула голови сезонава?

Читај повеќе

Интер по десет години во полуфинале на европско натпреварување

Читај повеќе

Арсенал дава 18 милиони фунти за да се ослободи од Озил

Читај повеќе

Надал: Ги почитувам тенисерите кои решија да играат на УС Опен, можеби им требаат пари

Читај повеќе

Откако го пропушти Санчо, Јунајтед ќе го брка Даглас Коста

Читај повеќе
  • filter

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Читај повеќе

Солскјер: Лига Европа е топ за младите играчи

Читај повеќе

Атлетико откри кои се заразените играчи, тимот сепак ќе игра во Лисабон

Читај повеќе