Како коронавирусот ја промени фитнес индустријата?

Како што се шири пандемијата предизвикана од новиот коронавирус, така фитнес индустриите ширум светот ги затвараат теретаните и се прилагодуваат на новата реалност. Промените ги натераа фитнес инструкторите да бидат креативни и флексибилни пред да се вратат на работа.

Овие промени ја погодија и фитнес индустријата која во 2018 година вредеше 94 милијарди долари.

Некои јога студија нудат бесплатни часови на Instagram. Фитнес инструкторите ги поставуваат новите видеа на Instagram и YouTube каналите. Водат виртуелен тренинг бидејќи тимското поврзување додека работат на далечина е многу важно.

Во САД се затворени скоро 30.000 фитнес сали и теретани.

Коронавирусот значително ќе го намали бројот на теретани во Европа и САД. Истата ситуација е и во нашата држава – затворени се сите теретани по препорака на Владата.

Многу теретани креираат YouTube канали за да ги забавуваат своите клиенти. На пример, омилениот HIIT studio Orange Theory секојдневно споделува 30-минутни вежби на YouTube каналот.

Тука е и  фитнес инструкторката Памела Рајф која споделува одлични видеа со лесни и ефективни вежби.

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Фит

За сериозни: „Spartacus“ вежби за обликување тело

Read more

Кардио вежби за на дождлив ден

Read more

HIIT тренинг за брзо слабеење со Ентони Балдузи

Read more

Три совети за слабеење од тренерот на Адел

Read more

Магазин

  • play_arrow
  • filter

[Дигитален Моден викенд Скопје] Од блогерка, дизајнерка до стилистка – Дани Ѓуровска ги состави стајлинзите за Guess

Читај повеќе

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Читај повеќе

Рамазан Бајрам се слави под маски и во најтесното семејство

Читај повеќе

Тајланд почна со тестирање вакцина против COVID-19 врз мајмуни

Читај повеќе

Сите сме донори доколку не се изјасниме поинаку, но во суштина сепак семејството го дава последниот збор

Читај повеќе

Филипче: Срцето на една сакана мајка и сопруга сега чука тука во градите на Иван и тој го почнува неговиот втор живот

Читај повеќе
  • play_arrow

Instagram кралица: Овошна пица

Читај повеќе

Кои ќе бидат правилата за примање туристи летово во Бугарија?

Читај повеќе