Како мастурбацијата влијае на здравјето?

За многумина мастурбацијата е начин за уживање, опуштање и подобро запознавање на своето тело и тоа што му годи. Позитивните ефекти од мастурбацијата на организмот се многубројни и некои не се исти кај мажите и кај жените.

1. Мастурбирањето ги прави жените уште посреќни

Особено за жените, мастурбацијата има големо дејство на самодовербата и свеста за себе и личниот изглед. Дава чувство на автономија и интегритет кога во прашање е телото.

2. Го подобрува сексот

Мастурбацијата е моќен начин да го запознаеме нашето тело и тоа што нè задоволува. Како реагира нашето тело на одредени стимуланси е особено важно кога нема да бидеме сами во кревет. Мастурбирањето може да нè доведе до поголемо уживање и со партнерот бидејќи подобро ќе бидеме упатени во тоа што ни одговара, која брзина, каков допир и слично.

3. Мажите ги штити од болести

Студија од Харвард покажа дека мажите кои почесто ејакулираат имаат помал ризик од рак на простата. Оние кои во текот на месецот просечно ејакулираат четири до седумпати имале зголемен ризик да заболат од оваа болест за разлика од мажите кои тоа го прават повеќе од 20 пати месечно.

4. Го продолжува животот

Друга студија која траела 25 години покажа дека луѓето кои почесто имаат оргазам се под помал ризик од прерана смрт.

5. Посреќни сме

Оргазмот кај двата пола доведува до ослободување на допамин, ендорфин и окситоцин, хормон на љубовта и поврзувањето со други.

Овие хормони го намалуваат нивото на кортизол, хормонот на стрес кој доведува до воспалителни процеси, несоница, проблеми со тежината. Повисокото ниво на окситоцин помага да се чувствуваме посреќни и поведри во текот на денот.

реклама

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Read more

Еротски колаж

Read more

Искрени илустрации во кои ќе се препознае секоја девојка

Read more

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Read more

Љубов и секс

Дома или надвор: Како местото на кое имате секс влијае на вашето расположение?

Read more

Секс-пози за кои луѓето повеќе зборуваат, отколку што ги практикуваат

Read more

Дали љубомората е болна, но неопходна емоција?

Read more

Од машки агол: Правила за незаборавен орален секс

Read more

Магазин

  • filter

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Читај повеќе

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Читај повеќе

Оргазам од 1.8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Читај повеќе

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Читај повеќе

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Читај повеќе

Дома или надвор: Како местото на кое имате секс влијае на вашето расположение?

Читај повеќе

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Читај повеќе

Дали сме на Марс? Бизарен дизајн за заштита од коронавирус

Читај повеќе

Предлог за ручек: Ќофте во сос од домати

Читај повеќе