Како можете да препознаете дали сте зависни од социјалните мрежи?

Многу од нас го започнуваат и завршуваат денот со прелистување на Instagram, Twitter, Facebook и/или TikTok.

Најкористената социјална платформа во светот, Facebook, забележа рекорден број од приближно 2,93 милијарди активни корисници во првиот квартал од 2022 година, додека TikTok во септември 2021 година надмина една милијарда корисници.

Истражувањето даде загрижувачки резултати

Претходно оваа недела, нова студија идентификуваше некои од однесувањата што може да претставуваат „зависност од TikTok“. Анализата на експерти од Универзитетот во Тринидад и Тобаго анализирала податоци од 354 студенти (173 користеле TikTok, 313 користеле Facebook) и открила дека TikTok може да поттикне компулсивно однесување и зависност од апликации.

Од корисниците на двете платформи беше побарано да пополнат прашалник за оценување на шест критериуми. Еден од нив вклучуваше можност за опсесивни мисли за TikTok или Facebook и чувство на растечка желба за користење на платформата.

Учесниците беа прашани и дали ги користат социјалните мрежи за да заборават на личните проблеми и дали се обиделе да го скратат времето поминато на споменатите платформи и не успеале. Дополнително, тие беа прашани дали стануваат немирни кога не можат да ги користат платформите и дали нивното користење на платформите негативно влијае на нивното училиште или работа.

Оние кои освоија најмногу поени во сите категории поинтензивно го користеа TikTok. Иако беше откриено дека повеќето луѓе (68,2 проценти) не биле изложени на ризик од зависност од TikTok, 25,4 проценти биле со низок ризик и 6,4 проценти биле изложени на ризик.

Иако социјалните медиуми се идеален начин за одржување контакт со семејството и пријателите и се покажаа особено корисни за време на пандемија, експертите изразија загриженост за негативните влијанија врз менталното здравје на луѓето, според The ​​Independent.

Знаци дека можеби поминувате премногу време на интернет

Корисно е да размислите за вашата врска со социјалните медиуми и да направите анализа за тоа како се чувствувате.

„Ако се чувствувате вознемирени или чувствувате потреба да продолжите да ги проверувате вашите профили, тоа може да биде знак дека поминувате премногу време на интернет“, вели Нуно Албакерки, водечки советник за третман на зависност од социјалните мрежи.

Симптоми на зависност од социјалните мрежи

Експертите веруваат дека нарушувањето на зависноста од социјалните мрежи може да биде исто толку штетно како и злоупотребата на супстанции. Не само што може да влијае на личната благосостојба, туку и на односите со пријателите и семејството.

Некои симптоми на кои треба да внимавате вклучуваат чувство на вознемиреност или иритација кога платформите на социјалните медиуми не работат или кога врската на интернет е бавна. Оние кои се изложени на ризик од зависност може да станат сè поизолирани во корист на трошење време на социјалните мрежи, лошо однесување на училиште или работа и покажување недостаток на интерес за односите со другите луѓе.

Грижете се за вашето време

Експертот за информации Џес Д’Круз препорачува редовно да одвојувате време секој ден за офлајн активности. Тоа може да биде нешто едноставно како читање книга, вежбање, излегување во природа или испробување техника за релаксација.

Неколку студии во последниве месеци укажаа на придобивките од поминувањето време на отворено за менталното здравје. Во октомври 2021 година, студија на Универзитетот Јорк покажа дека престојот на отворено води до подобрување на расположението, позитивни емоции и помалку анксиозност.

Запишете ги вашите чувства

Експертите ги охрабруваат сите корисници на социјалните мрежи да бидат свесни за своите чувства. Ако мислите дека социјалните мрежи можат да имаат негативно влијание врз вашите емоции, едноставно снимајте ги или запишете ги, а тоа би можело да ви помогне да ги идентификувате предизвикувачите.

Поминувајте време со пријателите и семејството во живо или најдете хоби

Експертите ја истакнаа важноста за градење самодоверба. Тие препорачуваат да испробате ново хоби или да научите нова вештина што не е поврзана со технологијата. Може да поттикне чувство на исполнетост, да изгради самодоверба и да послужи како одвлекување од социјалните мрежи.

Бидете љубезни кон себе, побарајте стручна помош

Понекогаш луѓето избегнуваат да се справуваат со болни проблеми и ги користат социјалните мрежи како одвлекување на вниманието, но поради тоа на крајот се чувствуваат уште полошо. Не се понижувајте или прекритикувајте се, советуваат експертите. Бидете љубезни кон себе. Секогаш запомнете дека не сте сами во ова.

За оние кои се борат со имплементација на здрави стратегии за справување, експертите велат дека најдобро е да побара помош од експерти.

реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Живот

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Топлотен удар: Што треба да знаете и како да се заштитите?

Read more

Стогодишник од Шкотска сѐ уште работи и нема намера да се пензионира

Read more

Што да направите за салатата подолго да остане свежа?

Read more
 

Магазин

Лоши животни навики кои се ризик за развој на рак на дојка

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Пита од шолја

Читај повеќе

Трите најважни комплименти кои мажите сакаат да ги слушнат од вас

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најопасни аеродроми во светот

Читај повеќе

Како да го ублажите чешањето по каснување од комарец?

Читај повеќе

Instagram модел: Хејли Мексвилд

Читај повеќе

Не е само алкохолот: Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Банана торта без брашно, шеќер и млеко

Читај повеќе

Што се висцерални масти и кога се опасни по здравјето?

Читај повеќе